Johnny Albertsen sukker lidt.
– Jeg synes satme, det er en træls en, siger den nordjyske murer så.
Han taler om byggepladsen på Badehusvej 9 i Aalborg, hvor en medarbejder fra Brix & Kamp, som har været bygherrerådgiver på pladsen, har forfalsket en asbestprøve, så det så ud som om, at der ikke var asbest.
Det kom frem fredag, og den pågældende medarbejder er blevet bortvist.
Men Johnny Albertsen er ikke overrasket.
Da Johnny Albertsen havde sin første dag på pladsen for godt syv måneder siden, fattede han og hans kollega mistanke.
– Vi vidste det. Hver en fiber i vores krop sagde: Der er noget galt her.
Vi vidste det. Hver en fiber i vores krop sagde: Der er noget galt her.
Johnny Albertsen
Bygningen, som han og kollegerne arbejdede på, var brandsikret med såkaldt sprøjteasbest.
Bygherren fik tilladelse til at indkapsle asbesten i stedet for at fjerne det.
Men håndværkerne oplevede, at det ikke blev gjort korrekt, og i takt med, at de rev flere vægge ned i bygningen, så de mere og mere asbest.
En blandet følelse
Derfor forsøgte Johnny Albertsen, som er arbejdsmiljørepræsentant, også at råbe op om, at asbesten ikke blev håndteret korrekt, men oplevede ikke, at der blev lyttet til ham.
– Det er en blandet følelse nu, for et eller andet sted giver det oprejsning til os – vi havde ret i det, vi gik og tumlede med. Men det er satme også træls at vide, at man har gået i det, siger han.
Ikke alle, der har været udsat for asbest, bliver syge af det, men dem, der gør, risikerer at miste livet.
Asbest er den eneste kendte årsag til lungehindekræft, der ofte er uhelbredeligt. Der kan dog gå flere årtier, fra man har indåndet asbeststøv, til man bliver syg.
En forløber til stress
Johnny Albertsen mener, at forløbet på pladsen har været alt for langtrukkent.
Bygherren Obel Ejendomsinvest ApS og det rådgivende ingeniørfirma Brix & Kamp A/S blev politianmeldt for brud på lovgivningen om asbesthåndtering midt i februar. Men allerede i slutningen af 2023 begyndte de første håndværkere deres nedrivningsarbejde.
For Johnny Albertsen selv har det kostet en sygemelding.
– Det kom lidt løbende til mig. Men pludselig kunne jeg ikke være mere i det, siger han.
Han gik til sin læge, som ifølge Johnny Albertsen beskrev hans symptomer som en psykisk belastning og en forløber til stress.
– Jeg havde hjertebanken og forhøjet blodtryk. Jeg plejer ellers at være frisk som en havørn, siger den 42-årige murer.
Kone og børn er bange
Han har det bedre i dag. Men nyheden om, at der er blevet fusket med prøven, fjerner ikke bekymringerne om, hvad det kan få af konsekvenser at have arbejdet på pladsen.
Jeg kørte hjem i mit tøj og vaskede det derhjemme. Så har man slæbt det med hjem til sine kære?
Johnny Albertsen
– Jeg kørte hjem i mit tøj og vaskede det derhjemme. Så har man slæbt det med hjem til sine kære? Man har lidt dårlig samvittighed, men man vidste jo ikke bedre. Man fik at vide, der ikke var fare.
Johnny Albertsen er gift og har to børn.
– Min kone og mine børn er bange på mine vegne, siger han.
Han håber, der nu kommer en ordentlig arbejdsmiljøorganisation på pladsen, og at sagen kan resultere i, at Arbejdstilsynet får bedre mulighed for at gribe ind i sager med asbest.
I dag fungerer det sådan, at Arbejdstilsynet kan give påbud, men det er op til den givne bygherre og bygherrerådgiver at rette op på dem.
Over 200 håndværkere
Der blev sat skub i det langstrakte forløb, som Johnny Albertsen taler om, ved politianmeldelsen i februar.
Bag anmeldelsen stod Byggefagenes Samvirke, en sammenslutning af foreninger i byggebranchen, blandt andet 3F.
Deres lokale formand, Reidar Kogstad, som også er formand for byggegruppen i 3F Aalborg, har tidligere fortalt til Fagbladet 3F, at de mener, at op mod 200 håndværkere kan have været udsat for asbest, mens de har arbejdet på pladsen.
Samtidig viser rapporter fra Arbejdstilsynet, at der er givet flere strakspåbud om håndtering af asbest på pladsen.
“En alvorlig handling”
Medarbejderen fra Brix & Kamp, som havde forfalsket asbestprøven, blev øjeblikkeligt bortvist, skriver virksomheden i en pressemeddelelse.
– Det er en alvorlig handling, som på ingen måde er forenelig med vores værdier, vores faglige standarder eller vores ansvar over for kunder og samfund, lyder det.
De skriver også, at de har igangsat en grundig intern undersøgelse.
I slutningen af februar fik sagen desuden den konsekvens, at Kamp & Brix blev fjernet som arbejdsmiljøkoordinator på pladsen af byggeherren, C.W. Obel Ejendomme. I stedet blev NIRAS indsat som koordinator, mens Brix & Kamp fortsatte som byggeleder.
C.W. Obel Ejendomme fortalte på det tidspunkt, at Arbejdstilsynet havde været på besøg uden anmærkninger i februar. Den kontrolrapport har Fagbladet 3F ikke set.

