En stribe ordførere i Folketinget vil nu have budfirmaet Dao gået efter i sømmene.
Det sker, efter Fagbladet 3F’s afsløringer af forholdene hos Dao, der har mødt hård kritik for at lokke udenlandske bude i hundredvis til Danmark med løfter om høj timeløn og et godt job.
Ni ud af 10 bude stopper igen efter kort tid, fordi løfterne om timeløn ikke holder, og arbejdsforholdene er ringe.
Transportordfører Nick Zimmermann, Dansk Folkeparti, kalder sagen “forfærdelig”.
– Jeg er virkelig træt af at høre om behovet for udenlandsk arbejdskraft, for det er jo ofte bare en sang fra de varme lande, så en rådden ledelse kan løndumpe det danske arbejdsmarked og opføre sig usympatisk over for stakler, der jo ikke burde være blevet hevet herop, siger han og fortsætter:
– Jeg har meget svært ved at se, hvordan det her kan få lov til at finde sted i Danmark, så jeg forventer, at regeringen spænder hjelmen, ændrer deres tossede postlov og får det her stoppet, siger han.
Den nye postlov, som et bredt flertal i Folketinget står bag, trådte i kraft 1. januar 2024. Det betyder, at Post Danmarks særstilling – den såkaldte befordringspligt – er afskaffet, hvorefter levering af post er overgået til det frie marked, hvilket giver Dao frit spil.
Alternativet: Horribelt snyderi
Beskæftigelsesordfører hos Alternativet, Torsten Gejl, kalder det horribelt, at Dao snyder udlændinge, der ofte forlader hjemlandet for at tjene penge til familien.
– Det skal ikke kunne finde sted i Danmark, og det skal stoppes. Det er jo værre end løndumping, siger Torsten Gejl.
Han vil stille spørgsmål om vilkårene hos Dao til transportminister Thomas Danielsen (V) og beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen (S).
– De velhavende mediehuse og Dao skal selvfølgelig overholde loven og ikke benytte ufine metoder til at tjene penge.
Han peger på, at motivationen for at tjene penge hos budene er stor, fordi de skal forsørge familien derhjemme.
– Når 9 ud af 10 alligevel falder fra, er det fordi forholdene er utålelige, siger Torsten Gejl, der er i tvivl om, hvorvidt udnyttelsen er så grov, at den skal politianmeldes.
Det er korrekt, at hvis vi ansætter 100 omdelere, så er kun ca. 10 tilbage efter et år (…) De omdelere, som efter endt oplæring fortsat ikke formår at arbejde i arbejdstakt 100, vil oftest forlade jobbet grundet utilfredshed med lønnen.
Hans Peter Nissen
Konservative: Vilkår skal undersøges
Dao er ejet af Danmarks største private, statsstøttede mediehuse – JP/Politikens Hus, Berlingske Media og Jysk Fynske Medier. Dao står både for udbringning af aviser, breve samt pakker til danskere, der har handlet på nettet.
De Konservative ønsker også budenes vilkår hos Dao undersøgt. Transportordfører Mai Mercado anbefaler, at Fagbladet 3F sender budenes beretninger til Transportministeriet.
– Så kan ministeriet holde et møde med Dao med henblik på at undersøge vilkårene, siger Mai Mercado, der ikke har flere kommentarer til forholdene hos Dao, før de er blevet undersøgt.
39 bude kritiserer Dao
De vilkår, Mai Mercado vil have undersøgt, er dem, som Fagbladet 3F har afsløret via kontakt med 39 nuværende og tidligere bude hos Dao.
De tegner et billede af et usselt arbejdsliv med et arbejdstempo så højt, at det går ud over helbredet. Stort set alle Daos bude er udlændinge.

Dao lover i annoncer på Facebook en timeløn på mellem 139 og 145 kroner, men løfterne holder ikke, fortæller budene.
Andre bude fortæller, hvordan de er nødt til at besørge i grøftekanter eller villahaver. Nogle fortæller, at udmattelsen er så stor, at de bryder sammen, inden de ender med at stoppe i jobbet. Der er også bude, der beretter om konstant overvågning – selv når de er på toilettet.
Flere bude er styrtet på scooter med alvorlige benbrud til følge. Budene mener, at det skyldes dårlige bremser og dæk.
SF: Bekræfter bange anelser
Intet af det, Dao gør, er okay, understreger SF’s transportordfører Sofie Lippert.
– Det er dybt problematisk at arbejdsvilkår bliver kompromitteret i jagten på konkurrencedygtig postomdeling, siger Sofie Lippert.
– Det var en af de primære årsager til, at vi for et år siden forlod forhandlingerne om et nyt postforlig. De mange historier om Dao bekræfter vores bange anelser, og jeg kan kun håbe, at forligspartierne får øjnene op for skaderne og retter op på det, fortsætter hun.
Enhedslisten: “Er pisseskuffet”
Jette Gottlieb, Transportordfører for Enhedslisten, er ikke overrasket. Hun peger også på, at problemet opstod med den nye postlov.
– Når man ophæver befordringspligten, er det eneste, man kan konkurrere på, arbejdsforholdene. Det er en forudsigelig skandale – og absurd, at man afskaffer postsystemet, og så er vi ude i et vildt privatmarked, siger hun.
Jette Gottlieb kalder Daos forretningsmodel for “imod en hver form for almindelig arbejdsretlig praksis”. Det er helt hen i vejret, siger hun.
– Jeg er pisseskuffet over Dao, for jeg er med til at betale som abonnent af en avis, siger Jette Gottlieb.
Socialdemokratiets ordfører for transport- og postområdet Thomas Monberg vil tage arbejdsvilkårene for Dao’s bude op med de relevante ministre:
– Vi har før set uacceptable forhold hos andre udbringningsfirmaer på blandt andet dagligvare-området. Det er heldigvis blevet væsentligt bedre, og nu skal vi gøre alt, vi kan, for at det ikke sker igen på postområdet, skriver han i et mailsvar til Fagbladet 3F.
Dao afviser kritik
Fagbladet 3F har forelagt kritikken for Dao, men Daos direktør Hans Peter Nissen afviser kritikken. Han kan ikke genkende anklagerne om blandt andet usle arbejdsforhold, falske løfter om timeløn, der i virkeligheden er en akkord med lavere løn, og vildledende annoncering.
– Vi behandler vores medarbejdere ordentligt, vi er overenskomstdækket og dermed en del af den danske model, hvor man taler om tingene, og såfremt enighed ikke kan opnås, afgøres tvister og uenigheder i sidste ende i det fagretlige system, skriver han blandt andet i et mailsvar.
Han oplyser, at Dao har iværksat en række aktiviteter for at undersøge påstandene og for at imødegå den kritik, som rejses.
– Vi har holdt møder med adskillige omdelere og udspurgt dem om aflønningens korrekthed, om kommunikationen med driftslederne på depoterne, om køretøjernes tilstand og meget andet. Vi fandt enkelte forbedringspunkter, men meget lidt, understreger Hans Peter Nissen.



