Siden den første fejring af 1. maj i 1890 har det med få undtagelser været en fast tradition at holde taler til diverse arrangementer rundt omkring i det ganske land. Se her, hvor det går løs i år.

Traditionen tro bliver der holdt taler over hele landet på Arbejdernes Internationale Kampdag 1. maj.
Selvom Fælledparken på Østerbro i København er blevet synonym med 1. maj som den største og mest besøgte festplads i landet, så er det langt fra det eneste sted, dagen bliver fejret.
På pladser, i telte og i forsamlingshuse landet over bliver der holdt taler, sunget sange og spist morgenbrød i lange baner.
Hvis du har lyst at høre enten 3F’s formand, næstformand, en af forbundssekretærerne eller gruppeformændene tale, så kan du se på kortet nedenfor, om de holder dundertaler i nærheden af dig.
Vi har også forsøgt at overskueliggøre det med følgende liste, som viser, hvem fra 3F’s ledelse der taler og hvor.