Vold og chikane mod skraldemænd: Nu vil Mette F sætte straffen op

Statsminister Mette Frederiksen (S) kalder det vanvittigt, hvad skraldemænd udsættes for på jobbet. Snart falder hammeren hårdere, når utilfredse borgeres vejvrede går ud over skraldemændene.
- Statsminister Mette Frederiksen ønsker skærpede straffe for vold og chikane mod skraldemænd og andre offentligt ansatte.
- Hun mener, at angreb på skraldemænd er et angreb på velfærdssamfundet, ligesom angreb på politikere eller skolelærere er det.
- ARC's skraldemænd tømmer affald i Dragør, Frederiksberg, Hvidovre, København og Tårnby Kommuner og fortæller om uhyrlige forhold med udbredt vejvrede.
Regeringen skærper straffen for vold og chikane mod skraldemænd, der især er udbredt i Storkøbenhavn, hvor hån, skældsord, spyt og vold er dagligdag, når de tømmer skrald.
Det siger statsminister Mette Frederiksen (S) til Fagbladet 3F.
– Vi er ikke bange for at sætte straffen op. Når skraldemændene angribes, er det ikke bare deres helbred, det går ud over. Det er også et angreb på vores velfærdssamfund, siger hun.
Hun sammenligner angreb på skraldemænd med, når en politiker bliver chikaneret, eller en skolelærer bliver kaldt luder.
– Vi er i samme båd, men repræsenterer bare forskellige samfundsfunktioner. Vi er nødt til at passe på Danmark. Derfor vil vi gerne have højere straffe. Det her er også en kamp for en bedre kultur, som vi håber at kunne bidrage til at ændre, siger hun.
“Fuldstændig vanvittigt”
Mette Frederiksen udtaler sig efter et besøg mandag på ARC, Amager Ressource Center, sammen med partifællerne undervisningsminister Mattias Tesfaye og kandidat til overborgmesterposten i København Pernille Rosenkrantz-Theil.

Fagbladet 3F har i en længere artikelserie sat spot på skraldemændenes uhyrlige arbejdsforhold.
De oplever overfusninger, trusler, spyt og regulær vold fra både cyklister og bilister, når de ind imellem kortvarigt er nødt til at spærre morgentrafikken for at tømme skrald.
– Det har gjort stort indtryk på mig at høre skildringerne fra skraldemændene på ARC. Det er jo fuldstændig vanvittigt, hvad de udsættes for, og det er der ingen, der skal finde sig i, siger Mette Frederiksen til Fagbladet 3F.
– Vi hæver blandt andet straffen for chikane af offentlig ansatte, og det omfatter selvfølgelig også skraldmænd.
Mette Frederiksen
Højere straffe på vej
Skraldemændene fortæller selv til statsministeren, at 95 procent af borgerne opfører sig ordentligt, mens de sidste fem procent opfører sig værre og værre.
– Der er sket et skred, og det handler også om dårlig opdragelse. Der er eksempler på, at skraldemænd er blevet kørt ned. De passer jo bare deres arbejde og burde have en stor tak for at fjerne vores skrald, siger Mette Frederiksen.
Mette Frederiksen oplyser, at højere straffe helt konkret er en del af regeringens nye strafreform.
– Vi hæver blandt andet straffen for chikane af offentlig ansatte, og det omfatter selvfølgelig også skraldmænd, siger hun.
Det fremgår af reformen, at straffen for vold, trusler og chikane mod personer i offentlig tjeneste skærpes med 50 procent.
Strafskærpelserne vil som udgangspunkt træde i kraft i starten af 2026.
