Torsdag aften vedtog Jammerbugt kommunalbestyrelse med stemmerne 18 mod 8 at udbyde rengøringen i kommunen i endnu en periode.
Forinden havde en stor flok rengøringsassistenter ellers demonstreret foran rådhuset i Aabybro. Det skete i protest mod den nuværende udlicitering til Kongsvang Cleaning og Facility A/S.
Som Fagbladet 3F beskrev forleden, har de seneste års udlicitering ført til fyringer, opsigelser og stressmeldinger blandt rengøringsassistenterne. De skal nå markant mere på langt mindre tid.
LÆS OGSÅ: – Det var som en usynlig pisk
– Det var bare stressende. Meget stressende. Man skulle nå en hel masse, samtidig med at man fik at vide, at det ikke var godt nok, som tidligere rengøringsassistent Marianne Petersen har fortalt til Fagbladet 3F.
Rengøringen er dalet i kvalitet
Desuden er der sket en markant forringelse af kvaliteten af rengøringen.
Lokale medier har i foråret 2023 fortalt, hvordan både forældre og skolebestyrelser har klaget over snavsede lokaler i Jammerbugts folkeskoler.
Og mere officielt har en brugerundersøgelse fra Rambøll vist, at næsten 50 procent af brugerne vurderer, at rengøringen er blevet dårligere efter udliciteringen.
LÆS OGSÅ: – Tænk jer nu godt om
Trods blandede erfaringer stemte partierne Venstre, Dansk Folkeparti, De Konservative, Lokallisten og John Bjerg (uden for parti) for et nyt udbud:
“Med henblik på at få afklaret, om opgaven skal udliciteres eller hjemtages”, hedder det i byrådsbeslutningen.
Der skal også inddrages de erfaringer, kommunen har draget i forbindelse med det nuværende udbud til Kongsvang, fremgår det.
Jammerbugt udliciterer meget
Rengøringsassistenternes tillidsrepræsentant, Ina Bak, tager beslutningen til efterretning.
– Jeg er glad for, at vi mødte op og viste vores modstand. Omvendt kom beslutningen heller ikke bag på mig. Jammerbugt Kommune er i forvejen en af de kommuner, der udliciterer allerflest opgaver, siger Ina Bak.
Jammerbugt Kommune er ifølge en opgørelse fra 2021 i top 3 over de kommuner, der udliciterer flest opgaver i Danmark. Kun overgået af Gribskov og Fanø Kommuner.
Spørger man Ina Bak, ser hun helst, at rengøringen i Jammerbugt ryger retur til kommunen. Allerhelst, at hver enkelt kommunal institution får x antal kroner til at administrere rengøringen selv:
– Så vil vi langt bedre kunne tilrettelægge opgaverne selv. Vi vil komme tættere på brugerne, så vi kan gøre vores arbejde bedst muligt og mest fleksibelt. I dag skal du igennem så mange led. Det er en stor hæmsko. Vi ønsker at gøre det så godt som muligt, men det har vi bare sjældent en chance for, siger Ina Bak.
Socialdemokratiet og SF stemte imod et nyt udbud. Kontrakten med det nuværende firma Kongsvang udløber ved udgangen af året.

