Trusler om tæskehold i asbestskandale: – Vi er rockerkriminelle

Makkerparret bag LM Multiservice nægter sig skyldige i den gruopvækkende sag, hvor de er tiltalt for at have udnytte fire udsatte drenge og truet andre med tæskehold.
- Fagbladet 3F har været fat i anklageskriftet i sagen mod makkerparret bag LM Multiservice, Luini Joe Mammen og Dhangis Zavardi.
- De er tiltalt for i alt ni lovovertrædelser. Heriblandt menneskeudnyttelse, et hav af brud på asbestreglerne og trusler.
- Begge nægter de sig skyldige, fortæller deres forsvarsadvokater.
- Sagen skal på et senere tidspunkt kører over fire dage ved Retten i Sønderborg, hvor duoen går efter frifindelse, mens anklagemyndigheden vil have dem idømt både bøde og fængsel.
Ingen løn. Ingen pauser. Ingen kost og logi. Ingen værnemidler under arbejdet i potentielt livsfarligt asbeststøv.
Det er barsk læsning, hvad makkerparret bag LM Multiservice ifølge politiet skal have udsat en gruppe udsatte drenge for, da de arbejdede med at fjerne asbesttage fra en landejendom ved Sønderborg.
Og personkredsen bag landejendommen gik heller ikke fri.
Fagbladet 3F har fået aktindsigt i anklagerne mod Luini Joe Mammen og Dhengis Zavardi – tidligere Thomas Pedersen – som styrede det stormombruste LM Multiservice, der i efteråret 2024 kom på alles læber, da skandaløse forhold blev afsløret efter besøg fra Arbejdstilsynet på en af deres arbejdspladser i Sønderborg.
Netop den sønderjyske landejendom danner ramme for det seks sider lange anklageskrift, der beskriver alt fra menneskeudnyttelse og trusler til overtrædelser af arbejdsmiljøloven.
Deres forsvarsadvokater oplyser til Fagbladet 3F, at de tiltalte nægter sig skyldige.
Tæskehold koster 25.000
Mens makkerparret i otte ud af ni forhold er tiltalt sammen, er det kun Dhengis Zavardi, der er tiltalt for trusler.
De skal være blevet fremsat til personer bag landejendommen, fordi de var uenige om betaling for det arbejde, der blev udført på stedet.
– Vi forlader ikke din grund, før du har betalt. Du skal vide, at vi er rockerkriminelle, skal Dhengis Zavardi have sagt til en person 18. september og i samme forbindelse understreget, at “man ikke skulle komme på tværs med dem”, som det hedder i anklageskriftet.
To dage senere skal tonen igen være blevet truende. Her truede Dhengis Zavardi angiveligt en person med ordene:
– Et tæskehold koster 25.000 kroner.
Altsammen trusler, der var egnede til at skabe alvorlig frygt hos de forurettede.
Livsfarligt børnearbejde
Sagens kerne er dog det livsfarlige arbejde, som duoen skal have udsat fire udsatte børn født i henholdsvis 2009 og 2011 for.
I perioden 18. til 20. september skal de nemlig have udnyttet børnene ved at sætte dem til at rive asbesttag ned uden nogen former for beskyttelse, som det hedder sig i anklageskriftet.
Her er der rejst tiltale for intet mindre end syv overtrædelser af Arbejdsmiljøloven – her særligt de skrappe regler for arbejdet med det potentielt livsfarlige stof.
Arbejdet var for det første ikke anmeldt som krævet. For det andet var det ikke planlagt, så det kunne udføres forsvarligt. For det tredje manglede advarselsskilte.
For det fjerde, femte, sjette manglede der omklædningsrum, ordentlig markering af asbestaffaldet og en arbejdsplan for rengøringen.
Kort fortalt har der altså ifølge politiet overhovedet ikke været styr på sikkerheden, mens de udsatte unge mennesker, der var i en slags skoleforløb, havde fingrene i det kræftfremkaldende asbest.
Og dét – at børnene blev sat til at udføre så tungt og risikofyldt arbejde med fare for deres liv og helbred – er også en overtrædelse af en af Arbejdsmiljølovens mange paragraffer, som der er rejst tiltale for.
Går efter fængsel
Den alvorligste bestemmelse i sagen er dog paragraffen om menneskeudnyttelse, som kan straffes med op til seks års fængsel.
Ifølge anklageskriftet skal Luini Joe Mammen og Dhengis Zavardi have overtrådt loven, fordi de udnyttede børnenes “økonomiske eller personlige vanskeligheder, manglende indsigt, letsind eller et bestående afhængighedsforhold”, da de satte dem i gang under “åbenlyst urimelige forhold” på landejendommen i Sønderborg.
Blandt andet fik børnene hverken pauser, kost, logi eller den løn, de var blevet stillet i udsigt.
Det er endnu uvist, hvornår Retten i Sønderborg skal tage stilling til den opsigtsvækkende sag, som er den første, hvor menneskeudnyttelsesparagraffen bliver taget i brug inden for byggebranchen.
Anklagemyndigheden vurderer dog allerede nu, at den kommer til at vare omtrent fire dage.
Og mens Luini Joe Mammen, Dhengis Zavardi og deres advokater altså går efter frifindelse, vil sagens anklager som varslet i tiltalen kæmpe for både bødestraf og fængsel.
