Axel Towers i København, solcelleparker, havvindmøller og internetkabler. Dine pensionskroner er ikke kun investeret i aktier og obligationer, men bliver løbende sat i projekter verden over.
De investeres i “unoterede investeringer” – investeringer, der ikke er investeret på nogen børs – og de bliver også kaldt for “alternative investeringer”. Som pensionskunde er du medejer af projekterne.
Bliv klogere på dem her.
Hvad er alternative investeringer?
– Stort set alt, som ikke er børsnoterede aktier og obligationer, går under ’alternative investeringer’, siger Hans Peter Christensen, direktør i den finansielle rådgivningsvirksomhed Beierholm.
Det kan være ejendomme, infrastruktur – såsom veje, broer, solceller, vindenergi og digital infrastruktur. Og det kan være direkte investeringer i virksomheder – såkaldt private equity – samt udlån.
Investeringerne er med til at mindske udsvingene i afkastet på pensionsopsparingen, lyder det fra Pensiondanmark og Industriens Pension.
– De unoterede investeringer er ofte drevet af andre faktorer end børsmarkederne. På den måde kan de medvirke til en mere stabil udvikling i afkastene, siger investeringsdirektør i Pensiondanmark, Claus Stampe.
Peter Lindegaard, investeringsdirektør i Industriens Pension, supplerer:
– Man bliver med unoterede aktiver mindre sårbar over for udviklingen inden for eksempelvis børsnoterede aktier. Det hænger sammen med, at de unoterede investeringer som udgangspunkt ikke blot følger børsmarkedernes bevægelser, men bliver trukket af den bagvedliggende drift af aktivet.
Store dele af pensionsformuen er i alternativer
Både Industriens Pension og Pensiondanmark ligger inde med store mængder af de alternative investeringer. Industriens Pension har 36 procent af den samlede pensionsportefølje i alternativer, mens de tæller 35 procent hos Pensiondanmark.
De 36 procent i Industriens Pension dækker over investeringer i forskellige typer ejendomme, unoterede aktier, unoteret kredit og infrastruktur som for eksempel energiinfrastruktur, transportinfrastruktur og digital infrastruktur.
– Vi har blandt andet store investeringer i solcelleparker og vindmølleparker. Et eksempel er vores fælles investeringer med energiselskabet Better Energy i solcelleparker i Danmark, Sverige og Polen. Partnerskabet om solcelleparker udgør allerede i dag den største uafhængige producent af solenergi i Nordeuropa og Danmark, siger Peter Lindegaard.
Hos Pensiondanmark omfatter de alternative investeringer blandt andet internetkabler i USA, danske boligejendomme, solceller og vedvarende energi over hele verden.
– Vi har et særligt fokus på vedvarende energi, og i 2023 producerede vores grønne investeringer strøm svarende til 1,25 millioner gange den gennemsnitlige danskers årsforbrug. Et andet vigtigt fokus er certificerede ejendomme, hvor vi udvikler kontorejendomme, skoler, hoteller og nye byområder i hele landet – med stort fokus på bæredygtige tiltag, siger Claus Stampe fra Pensiondanmark.
Lukket land for mange private
Pensionsselskaberne åbner døren for nogle investeringer, som ellers er lukket land for mange private.
– Som privatperson er det svært at komme ind på dette marked for alternative investeringer alene. Skal man være med i projekter, der indebærer alternative investeringer, så skal man ofte have meget store beløb op af lommen, og det gør det svært for private at komme ind, siger Hans Peter Christensen.
Han tilføjer, at hvis man kommer ene mand, så er det meget dyrere at komme ind i projekterne, end det er for pensionsselskaberne, der er i stand til at lægge millioner af euro.
Vidste du, at du også selv kan skrue op og ned for risikoen på din pensionsopsparing hos Pensiondanmark? Læs mere om det her.
Afkast for alternative investeringer
– Afkastet varierer naturligvis en del mellem de forskellige typer unoterede aktiver, da de også har forskellige risikoprofiler og derfor helt forventeligt vil give et forskelligt afkast på den lange bane, siger Peter Lindegaard, investeringsdirektør i Industriens Pension.
Ifølge investeringsdirektøren har Industriens Pension opnået følgende afkast:
Unoterede aktier har set over en femårig periode givet et afkast i Industriens Pension på gennemsnitligt 12,8 procent årligt over de seneste 5 år og 13,3 procent årligt over en 10-årig periode.
Investeringer i infrastruktur har set over de seneste 10 år givet et gennemsnitligt afkast på 9,1 procent årligt, mens det gennemsnitlige afkast set over 5 år har været 7,8 procent årligt.
Investeringerne i danske ejendomme har givet et gennemsnitligt årligt afkast på knap 4 procent set over de seneste 10 år.
Unoteret kredit har set over de seneste 5 år givet et gennemsnitligt årligt afkast på 5,5 procent, mens det har givet gennemsnitligt 4,8 procent årligt set over 10 år.
Fra Pensiondanmark lyder det:
– Vores investeringer i infrastruktur, kreditfonde og unoteret gæld har over de seneste 5 år givet gennemsnitlige årlige afkast på mellem 7 og 8 procent, mens vores private equity-investeringer har givet et gennemsnitligt årligt afkast på knap 15 procent, siger investeringsdirektør Claus Stampe.