Er din lokale kandidat arbejder eller akademiker? Se det på kortet her

Er spidskandidaterne i din kommune stærkest med værktøj eller videnskab? Find din kommune på Fagbladet 3F’s kort, og få svaret.
- På Fagbladet 3F's kort kan du se, hvilken uddannelse spidskandidaterne i din kommune har.
- Der er stor forskel på de forskellige kommuner, og det skyldes, at netop faktorer som alder, indkomst og uddannelse har stor betydning, når vi går til kommunalvalg, forklarer kommunalforsker.
- Storbyer tiltrækker især folk med længere uddannelser og højere indkomster, mens andre områder har en anden befolkningsprofil.
Skuer man ud over kongeriget Danmark, får man hurtigt øje på Skive.
Den grønne oase ved Limfjorden lyser nemlig op på landkortet. I hvert fald det landkort, som Fagbladet 3F har lavet, og som du finder længere nede i artiklen.
Kortet viser kommune for kommune, hvordan spidskandidaterne til kommunalvalget er uddannet. Og hvordan de faglærte og ufaglærte er i undertal.
Bare ikke i Skive.
Her er 10 ud af 12 spidskandidater nemlig faglærte eller ufaglærte.
I nabokommunen Viborg er det i stedet akademikerportrætter, der pryder byens lygtepæle. Her har alle på nær en enkelt nemlig videregående uddannelser.
– Selvom der ikke er langt mellem byerne i kilometer, er der kæmpestore forskelle på erhvervsstrukturer og beskæftigelsesstrukturer, forklarer Roger Buch, der er kommunalforsker ved Danmarks Medie- og Journalisthøjskole.
Han uddyber, at netop de “sociodemokratiske strukturer” spiller en kæmpestor rolle ved kommunalvalg. Altså, hvordan kommunernes befolkning er sat sammen, når man ser på faktorer som alder, køn, bopæl, uddannelse, arbejde og indkomst.
Kæmpestore forskelle
Det vil sige, at kommuner, der huser meget store virksomheder med tusinder af faglærte eller ufaglærte på lønningslisten, typisk også vil have en større andel af “arbejderkandidater”.
– Det betyder, at der kan være kæmpestore forskelle mellem nabokommuner, for hvis du dykker ned i sociodemografien, er der forskel på, hvad folk laver og lever af i de enkelte kommuner, siger Roger Buch og tilføjer:
– I landets største byer og i hovedstadsområdet samles især dem med længere uddannelser og højere indtægter, mens det er nogle andre mennesker, der bor i Vestjylland, på kanterne af Fyn, Lolland-Falster, Bornholm og på dele af Vestsjælland.
Se, hvordan spidskandidaterne i din kommune er uddannet herunder:

