Gå til hovedindhold

Fejlmeddelelse

 • Notice: Undefined index: und i fagbladet_3f_preprocess() (linje 130 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Warning: array_map(): Argument #2 should be an array i fagbladet_3f_preprocess() (linje 131 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Notice: Undefined index: field_partner i fagbladet_3f_preprocess() (linje 130 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Warning: array_map(): Argument #2 should be an array i fagbladet_3f_preprocess() (linje 131 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Notice: Undefined index: und i fagbladet_3f_preprocess() (linje 130 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Warning: array_map(): Argument #2 should be an array i fagbladet_3f_preprocess() (linje 131 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Notice: Undefined index: und i fagbladet_3f_preprocess() (linje 130 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Warning: array_map(): Argument #2 should be an array i fagbladet_3f_preprocess() (linje 131 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Notice: Undefined index: und i include() (linje 7 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/templates/node/node--article--link-to-article.tpl.php).
 • Notice: Undefined index: und i fagbladet_3f_preprocess() (linje 130 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Warning: array_map(): Argument #2 should be an array i fagbladet_3f_preprocess() (linje 131 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Notice: Undefined index: und i fagbladet_3f_preprocess() (linje 130 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Warning: array_map(): Argument #2 should be an array i fagbladet_3f_preprocess() (linje 131 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Notice: Undefined index: und i fagbladet_3f_preprocess() (linje 130 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Warning: array_map(): Argument #2 should be an array i fagbladet_3f_preprocess() (linje 131 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Notice: Undefined index: und i fagbladet_3f_preprocess() (linje 130 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Warning: array_map(): Argument #2 should be an array i fagbladet_3f_preprocess() (linje 131 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Notice: Undefined index: und i fagbladet_3f_preprocess() (linje 130 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Warning: array_map(): Argument #2 should be an array i fagbladet_3f_preprocess() (linje 131 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Notice: Undefined index: und i fagbladet_3f_preprocess() (linje 130 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Warning: array_map(): Argument #2 should be an array i fagbladet_3f_preprocess() (linje 131 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Notice: Undefined index: und i fagbladet_3f_preprocess() (linje 130 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Warning: array_map(): Argument #2 should be an array i fagbladet_3f_preprocess() (linje 131 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).

Et af Danmarks største agurkegartnerier har systematisk underbetalt udlændinge og forsøgt at skjule det med falske oplysninger, mener 3F. Gartneriejeren og hans arbejdsgiverforening er fåmælt.

- Vi er meget taknemmelige over, at 3F hjælper os med sagen. Vi vil gerne fortælle om sagen, fordi vi er ikke de eneste, der bliver snydt for løn. Der er mange andre over hele Danmark, siger Jekaterina Zebeloviciene og Viaceslav Zebelovic.
arkiv

950.000 kroner.

Det skal Gartneriet Hedegården betale, fordi virksomheden gennem længere tid har snydt medarbejdere for løn og brudt overenskomsten. Det ligger fast, efter at 3F, gartneriet og dets arbejdsgiverforening, GLS-A, har indgået et forlig i en lønsag. Forliget blev lavet kort inden, at sagen ellers skulle afgøres af Arbejdsretten.

Gartneriet Hedegården producerer i stor stil agurker til Rema 1000, Føtex og Nettos butikker i Danmark. Det sker fra gartnerier i Greve på Sjælland og i Malling ved Aarhus.

- Virksomheden har gennem en årrække forsøgt at omgå overenskomsten for gartneriarbejde på forskellige måder. Her har gartneriet med fuldt overlæg fabrikeret lønsedler med decideret falske oplysninger. Det er meget groft. Men vi er tilfredse med, at vores medlemmer nu endelig får efterbetalt den fulde løn, som de hele tiden har haft krav på, siger Thomas Møller, formand for Den Grønne Gruppe hos 3F Aarhus Rymarken.

3F Aarhus Rymarken og 3F Køge Bugt rejste sagen tilbage i marts 2018.

Forskellige regnskaber

Ifølge 3F har udenlandske medarbejdere på Gartneriet Hedegården fået officielle lønsedler, hvor timelønnen og betalingen for overarbejde på papiret så ud til at være fuldstændig korrekt ifølge overenskomsten. Men antallet af medarbejdernes arbejdstimer på adskillige af lønsedlerne var imidlertid opgjort for lavt i forhold til virkeligheden.

I forbindelse med udlevering af de officielle lønsedler til medarbejdere har gartneriet også udleveret gule post-it-sedler med de ansattes rigtige antal arbejdstimer. 

Dermed har medarbejdere ifølge 3F reelt tjent 100 kroner i timen før skat. Og ikke cirka 133 kroner, som de burde have tjent ifølge overenskomsten – og som det fremgår af officielle lønsedler fra virksomheden fra 2015 og 2016, hvor arbejdet blev udført.

De to litauiske 3F’ere, 37-årige Jekaterina Zebeloviciene og 40-årige Viaceslav Zebelovic, er blevet snydt for i alt godt 190.000 kroner i løn. Penge, som det litauiske ægtepar efter det nye forlig snart kan se frem til at få efterbetalt fra Gartneriet Hedegården.

- Vi er glade for, at sagen er afsluttet, og for den hjælp, vi har fået fra 3F. Da vi kom til Danmark, kendte vi ikke reglerne, og det var først senere, at vi fandt ud af, at vi fik for lidt i løn. Vi fik 100 kroner i timen og ikke betaling for alle vores arbejdstimer. Det var dårligt, og det var vi ikke glade for. Da vi fandt ud af det, snakkede vi med chefen for at prøve at få højere løn, men det kunne vi ikke få, så vi stoppede med at arbejde på gartneriet, siger Jekaterina Zebeloviciene til Fagbladet 3F.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Ifølge lønsedlen skulle Viaceslav Zebelovic have arbejdet 89,5 timer på to uger. Men den gule post-it-seddel viste, at litaueren faktisk havde arbejdet 133,75 timer.
Ifølge lønsedlen skulle Viaceslav Zebelovic have arbejdet 89,5 timer på to uger. Men den gule post-it-seddel viste, at litaueren faktisk havde arbejdet 133,75 timer.

Ingen kommentarer

Fagbladet 3F har forelagt 3F’s kritik og oplysninger om lønafregningen for ejeren af Gartneriet Hedegården i Greve, Lars Christiansen.

- Vi har indgået et forlig, og så er der ikke mere at sige til det, siger Lars Christiansen og oplyser, at han ikke har andre kommentarer.

Hos gartnerieterhvervets interesseorganisation, Dansk Gartneri, er formanden Jørgen K. Andersen også fåmælt om sagen:

- Vi kommenterer ikke på arbejdsmarkedsforhold. Det lader vi GLS-A om, siger han.

Om sagen og 3F’s oplysninger om Gartneriet Hedegårdens lønsedler med falske oplysninger siger direktøren for GLS-A, Jens Poulsen:

- Det er en konkret sag, og vi vil ikke gå i detaljer om fakta i sagen.

Direktøren oplyser, at han ikke har yderligere kommentarer til sagen.

GLS-A har dog tidligere under behandlingen af sagen afvist, at Gartneriet Hedegården har betalt 100 kroner i timeløn til de to litauere i hele deres ansættelsesperiode på gartneriet. Arbejdsgiverforeningen har i stedet fremført, at litauerne fik løn efter overenskomsten, og at gartneriarbejdernes timesedler var forkerte.  

(Artiklen fortsætter under billedet)

Her er den litauiske mands timeopgørelse på 133,75 timer - og ikke 89,50 timer.
Her er den litauiske mands timeopgørelse på 133,75 timer - og ikke 89,50 timer.

Brugte eksministers selskab

Det er ikke første gang, at Gartneriet Hedegården må efterbetale penge som følge af en lønsag rejst af 3F. I oktober 2015 måtte gartneriet af med i alt 220.000 kroner i efterbetaling og bod for brud på overenskomsten efter et forlig med 3F BJMF i København.

Der har også været flere andre konflikter mellem 3F og gartneriet. I 2018 iværksatte 3F en såkaldt sympatikonflikt med virkning for Gartneriet Hedegården. En sympatikonflikt medfører, at medlemmer af 3F og andre fagforbund under Fagbevægelsens Hovedorganisation kan sige nej til at udføre arbejde med forbindelse til det konfliktramte selskab.

Baggrunden for sympatikonflikten var, at Gartneriet Hedegården brugte udenlandske medarbejdere uden overenskomst fra det nu opløste selskab JNGruppen IVS, der dengang havde tidligere undervisningsminister for Venstre Tina Nedergaard som direktør. Ifølge 3F fik udlændingene dengang 100 kroner i timeløn.

Men efter 3F’s sympatikonflikt imod entrepriseselskabet stoppede gartneriet med at bruge eksministerens selskab.

Læs også: Konflikt: Eksminister og kæresten stopper samarbejde

Brugte søns selskab

I 2019 benyttede Gartneriet Hedegården i stedet ansatte hos entrepriseselskabet Greengrow IVS, der heller ikke ønskede at skrive under på en overenskomst. Ifølge 3F tjente ansatte hos selskabet 85 kroner i timeløn.  

Gartneriejer Lars Christiansens egen søn, Morten Remy Christiansen, var dengang ejer af og direktør for Greengrow IVS. Samtidig var Morten Remy Christiansen medlem af bestyrelsen for Venstre i Greve, hvor han også stillede op for partiet ved kommunalvalget i 2017.  

Som følge af sympatikonflikten imod Greengrow IVS stoppede gartneriejeren også med at bruge sin søns entrepriseselskab.

Lejer produktion ud – og køber agurkerne

I 2020 havde Gartneriet Hedegården ifølge Lars Christiansen lejet produktionen af agurker på gartnerierne ud. Derefter købte Gartneriet Hedegården agurkerne fra lejeren og solgte dem videre til butikker.

Lars Christiansen ønskede dog ikke at oplyse til 3F, hvem der stod for produktionen af agurkerne på hans gartnerier.

Men efter en ny faglig sag rejst af 3F blev han i slutningen af 2020 pålagt af sin arbejdsgiverforening, GLS-A, for fremtiden at fortælle, hvem hans entreprenører er. Det skyldes, at 3F og GLS-A tidligere har indgået aftale i overenskomsten om, at foreningens medlemmer har pligt til at give oplysninger til 3F om brug af underentreprenører.    

Gartneriejer: Slut med entrepriseselskaber uden overenskomst

Gartneriejer Lars Christiansen bekræfter over for Fagbladet 3F, at det er korrekt, at han nu har aftalt med 3F, at han for fremtiden betaler alle sine medarbejdere løn efter overenskomsten. Samt at han fremover kun vil benytte entrepriseselskaber med overenskomst, hvis han igen vælger at lade sådanne selskaber udføre arbejde på sine gartnerier.   

Det vækker glæde hos 3F Aarhus Rymarken:

- Vi er glade for, at gartneriejeren har lovet, at alle medarbejdere for fremtiden vil få overenskomstmæssig løn for arbejde på gartneriet. Jeg glæder mig til at få et fremtidigt samarbejde med virksomheden, siger gruppeformand Thomas Møller.   

Jekaterina Zebeloviciene og Viaceslav Zebelovic er glade for fortsat at bo i Danmark med deres to børn. Hun arbejder nu som bogholder, mens hendes mand arbejder på et glasværk.