Udnyttelse af udlændinge på arbejdsmarkedet i Danmark skal stoppes. Sådan lød budskabet i marts 2019 fra den tidligere regering. Den daværende regering nedsatte derfor en arbejdsgruppe, der skulle analysere problemerne, komme med anbefalinger til løsninger og fremlægge arbejdet i maj måned.
Men det er ikke sket ifølge den nuværende beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard Thomsen (S). Han oplyser til Fagbladet 3F, at arbejdet i den tværministerielle arbejdsgruppe ikke mundede ud i noget konkret.
– Nu er det altså op til os i den nye regering at få gjort ord til handling. Vi vil ikke se stiltiende på, at sårbare arbejdstagere udnyttes for at skabe nem profit – det er helt grundlæggende imod, hvad denne regering står for, skriver Peter Hummelgaard Thomsen i en skriftlig kommentar.
Ministeren oplyser, at den nuværende regering har drøftet et “nyt og mere ambitiøst” oplæg for et tværministerielt samarbejde mod udnyttelse af sårbare arbejdstagere.
SF: Nødvendigt med ny lov
Daværende beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V) og daværende justitsminister Søren Pape Poulsen (K) var midt i marts indkaldt til et samrådsmøde i Folketinget. Mødet blev til på baggrund af Fagbladet 3F og DR’s afsløringer i begyndelsen af februar af, at tre rumænere og tre pakistanere ifølge Socialstyrelsens Center mod Menneskehandel har været udsat for menneskehandel til tvangsarbejde på byggepladser i Holbæk.
Beskæftigelsesordfører hos SF Karsten Hønge har mere tillid til den nye regering end den gamle, når det kommer til bekæmpelse af menneskehandel til tvangsarbejde.
– Det overrasker mig ikke, at der ikke er kommet noget ud af arbejdet. Den tidligere regering har lim på fingrene og stolene, når det kommer til at få gjort noget for almindelige lønmodtagere. Det er godt, at vi har en ny regering, og det er okay, at regeringen nedsætter et udvalg, siger Karsten Hønge.
Han kræver, at arbejdsgruppen skal være færdig med dets arbejde i juni 2020. Og at arbejdsgruppen skal komme med et konkret forslag til ændringer i den nuværende lovgivning. En ny lovgivning skal sikre flere sigtelser og flere domme for menneskehandel til tvangsarbejde, mener Karsten Hønge – og henviser til Belgien, hvor det er nemmere at få bagmænd dømt.
I Belgien er uanstændige menneskelige vilkår lig med menneskehandel. Det betyder, at domme for menneskehandel til tvangsarbejde i Belgien ofte ikke vil blive opfattet som tvangsarbejde i en dansk sammenhæng, som straffelovens paragraf 262a er udformet nu.
(Artiklen fortsætter under billedet)

K: Problemet er alvorligt
Ifølge Center mod Menneskehandel var i alt 74 personer ofre for menneskehandel til tvangsarbejde i Danmark fra 2009 til midt i november 2018. Men ikke en eneste bagmand i Danmark er blevet dømt for menneskehandel til tvangsarbejde.
Siden 2014 er i alt 51 personer blevet sigtet for menneskehandel. I 2018 sigtede dansk politi kun én person for menneskehandel, viser tal fra Rigspolitiet.
– Tallene viser, at der ikke er mange, der bliver dømt. Og det er også derfor, at vi har nedsat en tværfaglig arbejdsgruppe, der skal prøve at se på de bevismæssige udfordringer, der er, sagde Søren Pape Poulsen på samrådsmødet i marts.
Formanden for Det Konservative Folkeparti, Søren Pape Poulsen, skriver nu i en e-mail til Fagbladet 3F:
– Når vi nedsætter en tværministeriel arbejdsgruppe, går jeg ud fra, at den påbegynder sit arbejde. Hvis det mod forventning ikke er sket, forventer jeg, at den nuværende minister selv skubber på for at få arbejdet videre. Det vil kun være naturligt, for da vi nedsatte arbejdsgruppen, var vi helt enige med Socialdemokratiet om, at problemet er alvorligt.
Venstre: Regeringen vil vinde tid
På samrådsmødet i marts vurderede daværende beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen, at det var “nogle meget alvorlige problemer og sager,” som blandt andet Fagbladet 3F havde bragt frem i lyset. Han henviste også til Fagbladet 3F’s afsløring af den såkaldte Padborg-sag, hvor 22 filippinske og fire srilankanske lastbilchauffører i oktober 2018 var udsat for menneskehandel til tvangsarbejde med udgangspunkt i en slumlejr i Padborg ifølge Center mod Menneskehandel.
Troels Lund Poulsen gav på mødet i Folketinget udtryk for, at forholdene var fuldstændig uacceptable – og sagde, at han ikke kunne tage skarp nok afstand fra, at sårbare grupper på arbejdsmarkedet udnyttes af kyniske bagmænd.
Troels Lund Poulsen mener ikke, at der er noget mærkeligt i, at den nedsatte arbejdsgruppe ikke har lagt noget frem. Han henviser til, at tidligere statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) 7. maj udskrev valg til Folketinget – og at centraladministrationen derfor stoppede sit arbejde og ikke længere kunne lave politiske udspil fra regeringen.
– Valget kom på tværs. Men det betyder ikke, at man efter valget ikke kunne fortsætte arbejdet. Jeg synes, at man skulle have fortsat det spor, der var lagt. Det her tyder på, at regeringen vil vinde tid og dermed også forsinke nye initiativer til at bekæmpe menneskehandel, siger Troels Lund Poulsen.
Læs Fagbladet 3F’s afsløring af slumlejren for chauffører i Padborg
(Artiklen fortsætter under billedet)

Minister: Vil inddrage arbejdsmarkedets parter
Beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard Thomsen mener, at regeringen er godt i gang med at udmønte fælles anbefalinger fra Dansk Arbejdsgiverforening og Fagbevægelsens Hovedorganisation til bekæmpelse af social dumping inden for transportområdet. Anbefalingerne fra arbejdsmarkedets parter er en direkte udløber af Padborg-sagen.
– Der er en bagside ved den fri bevægelighed, og den ser vi desværre i de her forfærdelige sager, hvor udenlandske arbejdstagere udnyttes på det groveste. Vi skal turde have en ambition om, at fri bevægelighed skal være fair bevægelighed, skriver Peter Hummelgaard Thomsen til Fagbladet 3F og fortsætter:
– Min helt klare målsætning er, at arbejde i Danmark skal foregå under ordentlige løn- og arbejdsvilkår. Social dumping og grov udnyttelse hører ingen steder hjemme og skal bekæmpes med alle midler.
Beskæftigelsesministeren oplyser, at han vil inddrage arbejdsmarkedets parter i tiltag mod social dumping. Og at regeringen gør status med parterne i forhold til arbejdsgruppen mod menneskehandel efter det kommende forårs forhandlinger om nye overenskomster.

