Hummelgaard: Arbejdstilsynet skal være bedre til at spotte farlig kemi

I syv år ignorerede Arbejdstilsynet giftige stoffer på virksomheden Sky-Light i Varde. Det må ikke ske igen, lyder det fra beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard.
Det skal være slut med, at Arbejdstilsynet i årevis kan overse farlig kemi på virksomheder, det alligevel besøger i forbindelse med andre arbejdsmiljøproblemer. Det skal der rettes op på ved at ændre den måde, som myndigheden fører tilsyn på.
Det var budskabet fra beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard (S) i forbindelse med et samråd om plastfabrikken Sky-Light i Folketinget fredag.
– Jeg er helt enig med kritikere, som spørger, hvordan Arbejdstilsynet kan være på besøg så mange gange, uden at man opdager, at der er noget galt. Det skal vi lære af, handle på og have endnu større fokus på de kemiske arbejdsmiljø. Arbejdstilsynet skal med en mere målrettet indsats bliver skarpere på at lede efter det, som kan være galt, siger Peter Hummelgaard.
Der er en ny politisk aftale på vej på området:
– Kemi skal være et af de prioriterede områder for Arbejdstilsynet, så vi helt sikre på, at hvis de er ved at undersøge en ulykke med en, som har fået en hånd i klemme, også lige tjekker, om der er farlig kemi her på arbejdsplads, siger han.
Arbejdstilsynet ignorerede farlig kemi
Samrådet kommer i kølvandet på, at Fagbladet 3F har afsløret, at plastvirksomheden Sky-Light i otte år brugte det farlige kemikalie PMDA til at fremstille emballage til blandt andre Arla. De ansatte var ikke beskyttet godt nok med værnemidler og ventilation, og otte af dem er blevet alvorligt syge med astma og smadrede lunger.
I syv år, fra 2009 til 2016, var Arbejdstilsynet besøg på virksomheden 14 gange.
Her gav de i 13 sager påbud og undersøgte sager omkring ulykker og problemer med hejsemaskiner, klemte fingre, kørsel med opspolervogne og en række andre områder.
Men Arbejdstilsynet opdagede ikke, at der ikke var styr på sikkerheden omkring det nye, farlige stof, som virksomheden havde taget i brug i 2009.

Stramme op
Enhedslistens arbejdsmarkedsordfører, Christian Juhl, havde indkaldt til samrådet.
– Det er skandaløst, at en virksomhed i et moderne samfund kan komme i situation, hvor otte mennesker får alvorlige skader på deres lunger. Det er vigtigt, at sagen bliver brugt til at stramme op. Jeg er helt sikker på, at Sky-Light ikke er den eneste virksomhed med denne type risici, siger Christian Juhl, der var godt tilfreds med ministerens ageren på samrådet.
Peter Hummelgaard understreger, at han ser med stor alvor på, at de ansatte er blevet syge:
– Det er en frygtelig, frygtelig ulykkelig sag. Grundlæggende burde det være sådan, at ingen risikerer at blive syge af at gå på arbejde i Danmark, siger ministeren.
