Gå til hovedindhold

Fejlmeddelelse

 • Notice: Undefined index: und i fagbladet_3f_preprocess() (linje 130 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Warning: array_map(): Argument #2 should be an array i fagbladet_3f_preprocess() (linje 131 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Notice: Undefined index: und i fagbladet_3f_preprocess() (linje 130 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Warning: array_map(): Argument #2 should be an array i fagbladet_3f_preprocess() (linje 131 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Notice: Undefined index: und i fagbladet_3f_preprocess() (linje 130 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Warning: array_map(): Argument #2 should be an array i fagbladet_3f_preprocess() (linje 131 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Notice: Undefined index: und i fagbladet_3f_preprocess() (linje 130 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Warning: array_map(): Argument #2 should be an array i fagbladet_3f_preprocess() (linje 131 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Notice: Undefined index: und i fagbladet_3f_preprocess() (linje 130 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Warning: array_map(): Argument #2 should be an array i fagbladet_3f_preprocess() (linje 131 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Notice: Undefined index: und i fagbladet_3f_preprocess() (linje 130 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Warning: array_map(): Argument #2 should be an array i fagbladet_3f_preprocess() (linje 131 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Notice: Undefined index: und i fagbladet_3f_preprocess() (linje 130 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Warning: array_map(): Argument #2 should be an array i fagbladet_3f_preprocess() (linje 131 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Notice: Undefined index: und i fagbladet_3f_preprocess() (linje 130 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Warning: array_map(): Argument #2 should be an array i fagbladet_3f_preprocess() (linje 131 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).

Nye tal afslører, at Arbejdstilsynet stort set opgav at lave tilsyn efter corona-virus ramte Danmark, mens tusindvis af ansatte i byggeri, lagre og transport blev bedt om at møde på arbejde og holde økonomien i gang af politikerne. SF kalder det "uansvarligt" og kræver forklaring fra ministeren.

Arbejdstilsynet gennemførte kun 132 kontroller på landets arbejdspladser efter corona-krisen ramte. Normalt er antallet over 3.200 for samme periode, og det møder nu skarp kritik fra både politikere og eksperter.
Kasper Palsnov/Ritzau Scanpix

Siden corona-krisen gjorde sit indtog i Danmark, har de danske arbejdere på landets byggepladser, lagerhaller, landbrug og fabrikker måttet spejde forgæves efter kontrol med sikkerheden på deres arbejdspladser.

Det viser nye tal fra Arbejdstilsynet, som Fagbladet 3F har fået aktindsigt i.

Her fremgår det, at Arbejdstilsynet i alt foretog 132 kontroller på en måned fra 13. marts frem til 13. april i år.

Til sammenligning blev der foretaget 3.291 kontroller i en tilsvarende periode sidste år. Det er altså en nedgang på over 3.000 besøg på en enkelt måned.

LÆS OGSÅ: Frit spil for corona: Ansatte i oprør på sypersygehus-byggeri

Det svarer til, at der kun er blevet foretaget fire procent af de besøg, Arbejdstilsynet ville foretage under normale omstændigheder.

Og den manglende kontrol møder skarp kritik fra både eksperter og politikere.

- 132 kontroller på en måned lyder meget lavt. Særligt i en tid, hvor der hersker corona i det danske samfund, burde der være flere kontroller, ikke færre, siger Jens Arnholtz, arbejdsmarkedsforsker hos FAOS under Københavns Universitet.

- Det er uforsvarligt over for de mange danskere, vi har bedt om at arbejde videre under corona-krisen, at vi ikke også tager det alvorligt at sikre at deres arbejdsforhold overholder loven, siger Karsten Hønge, beskæftigelsesordfører for SF.

Ekspert: Underligt at droppe kontrol

Jens Arnholtz minder om, at mange dele af det danske arbejdsmarked ikke har stået stille overhovedet under corona-krisen. 

Byggepladser, varelagre, transport, landbrug og mange typer industri har fortsat ufortrødent de fleste steder i landet.

- Oveni er der kommet rigtig mange retningslinjer over de seneste måneder alene for at modvirke corona-virus, som myndighederne skal kontrollere. Og det burde jo være en af Arbejdstilsynets opgaver, så det virker meget underligt, at man laver så få kontroller, siger Jens Arnholtz.

Hønge vil have forklaring fra minister

Karsten Hønge, SF’s beskæftigelsesordfører, har været en af de skarpeste kritikere af Arbejdstilsynets usynlighed på landets arbejdspladser, siden dele af landet blev lukket ned af corona.

Men selv ikke han kunne forestille sig, at der blev foretaget så få kontroller.

- Det kommer bag på mig. Det er jo helt vildt og dybt chokerende, at antallet af kontroller er så lavt, siger han.

LÆS OGSÅ: Byggeformand: – Jeg er nervøs for vores medlemmers helbred

Karsten Hønge undrer sig over, at en myndighed med ansvar for at kontrollere, at lovgivningen bliver overholdt, pludselig holder sig hjemme.

- Hvad nu, hvis andre myndigheder gjorde det samme? Hvad nu, hvis politiet pludselig nægtede at køre ud, fordi de var bange for corona-smitte? Jeg har respekt for, at man skal passe på sig selv, men vi taler om en myndighed på linje med politiet, siger han.

Karsten Hønge vil nu tage Arbejdstilsynets adfærd op med beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard (S).

- Jeg kommer til at grave i det her og sender i dag en række spørgsmål til ministeren, for jeg synes, det er helt misforstået, at en myndighed bare bliver hjemme, når der er krise, siger han.

Arbejdstilsyn erkender: Langt færre tilsyn

Arbejdstilsynet erkender, at kontrol-indsatsen har været markant lavere end normalt.

- Arbejdstilsynet har fra 13. marts til 13. april begrænset tilsynsaktiviteten til at køre på alvorlige ulykker og klager i alle brancher efter en konkret vurdering. Dette kom i forlængelse af, at store dele af det danske arbejdsmarked 13. marts blev lukket ned for at begrænse smitterisikoen i samfundet. Derfor har der naturligvis været væsentligt færre tilsyn end normalt, forklarer Arbejdstilsynet til Fagbladet 3F i et skriftligt svar.

LÆS OGSÅ: Forskere undrer sig: Arbejdstilsynet er fraværende i corona-krisen

De skriver endvidere, at de mener, man ikke direkte kan sammenligne tilsynsaktiviteten efter 13. marts 2020 med tiden før, hvor alle arbejdspladser var åbne og havde en normal tilsynsaktivitet.

Mere brug for tilsyn

Men den køber næstformand i 3F’s byggegruppe, Palle Bisgaard, ikke. Tværtimod er han skuffet over, at Arbejdstilsynet ikke har været mere til stede på de danske byggepladser. 

- Det er rigtig ærgerligt. Det er sådan med byggeriet, at det næsten fortsatte, som intet var hændt. Så byggearbejderne kan godt gå på arbejde, men Arbejdstilsynet kan ikke føre tilsyn. Man kan næsten sige, der er større grund til, at arbejdstilsynet er på besøg nu end tidligere – nu er der jo bare en yderligere trussel i form af corona-smitten, siger Palle Bisgaard.

LÆS OGSÅ: Amputeret myndighed: Arbejdstilsynet undgår indendørs tilsyn

Arbejdstilsynet er fra 14. april startet op med flere tilsyn, specielt målrettet mod en række brancher som byggeri, landbrug og transport med fokus på forebyggelse af alvorlige ulykker “samt foranstaltninger til at forebygge smittespredning” af corona-virus.

- For at mindske smitterisikoen bliver dialogen i forbindelse med disse tilsynsbesøg så vidt muligt gennemført udendørs frem for for eksempel i en skurvogn. Når der er relevante forhold eller arbejdsprocesser indendørs, ser den tilsynsførende naturligvis på disse, skriver Arbejdstilsynet i et mailsvar.

Ingen hjælp at hente

Selvom 3F’s Palle Bisgaard er glad for, at der nu er startet op for flere tilsyn, undrer han sig over, hvorfor man ikke har gjort det fra starten af. På grund af det manglende opsyn, mener han, flere arbejdere har stået i meget uholdbare situationer.

- Vi har oplevet, at vores medlemmer ringer ind til os om, at der ikke er nogen hjælp at hente. Ringede de til Arbejdstilsynet, fortalte de, at de kun kommer ved overhængende livsfare eller ulykker – så henviser de til politiet – men politiet siger, det ikke er deres opgave, det er Arbejdstilsynets. Så vi har flere medlemmer, der har haft en oplevelse af slet ikke at kunne få hjælp, siger Palle Bisgaard.

LÆS OGSÅ: Nye regler, men: Ingen karantæne til arbejdere fra udlandet

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Arbejdstilsynet på, om de burde have foretaget flere eftersyn, men de skriver i et mailsvar, at deres call center har været åbent i hele perioden, så de bedst muligt har kunne vejlede arbejdspladser om arbejdsmiljø, og hvordan man forebygger smittespredning.

Fagbladet 3F har også kontaktet Beskæftigelsesministeriet for en kommentar på de få kontroller, men beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard har ikke nået at svare inden deadline.