400.000 boligejere ramt: Nu vil 3F og DI give fradrag til nyt tag

Dansk Industri og 3F’s Byggegruppe foreslår nu et fradrag på op til 100.000 kroner for asbestarbejde. Det skal hjælpe de mange boligejere, som ikke har råd til at udskifte deres tag.
- Reglerne om håndtering af asbest blev ændret 1. januar 2025. Det har gjort det dyrere at fjerne asbesttage.
- DI og 3F's Byggegruppe foreslår et målrettet fradrag på op mod 100.000 kroner årligt for økonomisk trængte boligejere med asbesttage.
- Forslaget skal løse en håbløs situation for ejerne af de cirka 400.000 boliger med et gammelt asbesttag, der snart trænger til en udskiftning.
Et nyt forslag fra Dansk Industri og 3F’s Byggegruppe skal komme økonomisk trængte boligejere med asbesttage til undsætning.
Især uden for de store byer er mange ejere af boliger med gamle asbesttage kommet i klemme. De har svært ved at finde penge, når taget er udtjent og skal skiftes efter nye regler.
Reglerne om håndtering af asbest blev ændret 1. januar 2025. Det har medført ekstra omkostninger til håndtering af asbest.
Siden indførelsen har der været mange sager om ulovlig nedtagning af asbest og eksempler på, at asbest er dumpet i naturen.
Dansk Industri og 3F’s Byggegruppe foreslår derfor et “målrettet fradrag”, som skulle sikre, at flere tusinde boliger hvert år kan blive renoveret af håndværkere, der er autoriseret til at håndtere asbest sikkert.
Håbløs situation
Forslaget skal løse en håbløs situation for ejerne af de cirka 400.000 boliger med et gammelt asbesttag, der snart trænger til en udskiftning.
Udfordringen er, at nye regler for asbesthåndtering gør det markant dyrere end tidligere, når taget skal skiftes. Det viser en analyse fra DI.
Rasmus Brandt Lassen, branchedirektør i DI Byggeri, kalder de nye regler “fornuftige” for at sikre forsvarlig udskiftning af asbesttagene. Men DI Byggeris analyse viser, at der er behov for en økonomisk håndsrækning til de boligejere, som på grund af lav friværdi er “fanget” i et hus med et asbesttag.
– Ellers risikerer vi, at asbesten bliver håndteret ulovligt, eller at husene med tiden bliver ubeboelige, usælgelige og forladt, siger Rasmus Brandt Lassen.
Øremærket fradrag
Sammen med 3F foreslår DI, at BoligJobordningen udvides med et øremærket asbestfradrag, der kan sikre hjælp til at få udskiftet asbesttage af autoriserede håndværkere.
Foruden sikker asbesthåndtering vil fradraget ifølge 3F og DI betyde, at asbesttage ikke bremser nødvendige energirenoveringer, da mange boliger med asbesttag også har et dårligt energimærke.
Asbestarbejde kan være med livet som indsats og skal behandles derefter.
Claus von Elling
Claus von Elling, formand for 3F’s Byggegruppe understreger, at asbest koster menneskeliv, hvis det ikke bliver håndteret sikkert:
– Vi ønsker et asbestfrit Danmark, og det kræver investeringer. Fjernelsen skal ske på en ordentlig og sikker måde, så kollegerne, der udfører arbejdet, kan gå trygge på job og hjem igen. Asbestarbejde kan være med livet som indsats og skal behandles derefter, siger Claus von Elling.
Høje friværdier
Han oplyser, at det går fornuftigt med at få fjernet asbesttage de fleste steder i Danmark. Men der er store regionale forskelle.
Han peger på, at analysen fra DI viser, at der er mange boliger med asbesttage i de dele af landet, der ligger langt fra landets største byer. Hvorimod høje friværdier i eksempelvis hovedstadsområdet har muliggjort finansiering af udskiftning af asbesttagene.
Beregninger fra DI viser, at i København skal man gennemsnitligt kun have ejet sit hus i to år, før friværdien kan finansiere udskiftning af tag. Omvendt skal man i mange landdistrikter have ejet sin bolig i mere end 15 år, før friværdien kan finansiere udskiftningen.
