24 år mellem rig og fattig: – Det overgår min vildeste fantasi

De mest udsatte lever hele 24 år mindre end de mest velstillede, viser ny dansk forskning. – Det er næsten uvirkeligt, at der kan være så stor forskel i vores lille land, siger 3F-formand Henning Overgaard.
- Mennesker med lav social status lever i gennemsnit til de er 65 år, mens dem med høj status lever til 89 år. Det viser ny dansk forskning.
- Forskningen er udført af respekterede og uvildige eksperter.
- I 3F mener forbundsformand, Henning Overgaard, at forskellen i levealder understreger behovet for bedre muligheder for at trække sig tidligere tilbage.
- Han ser frem til S-udspil om pension og tilbagetrækning.
Det er ikke nyt, at der er forskel på folk, og at rige lever længere end fattige. Men at forskellen er hele 24 år fra bund til top, som ny dansk forskning har vist, kommer bag på 3F’s forbundsformand Henning Overgaard.
Ifølge forskerne lever mennesker med allerlavest social status i gennemsnit til de er 65 år. Mænd med allerhøjst social status lever til 89 år.
– Vi vidste godt, at der er ulighed i levetiden. Men det overgår den vildeste fantasi, at vores liv er så forskellige i vores lille land med et offentligt velfærdssystem. Det gør mig virkelig harm – men også ked af det, siger Henning Overgaard.
Uligheden er dobbelt så stor
Eksperterne bag den nye forskning er både respekterede og uvildige. Det er seniorforsker Benjamin Ly Serena fra Rockwoolfondens forskningsenhed, økonomiprofessor Claus Thustrup Kreiner fra Københavns Universitet – som blandt andet var formand for regeringens ekspertgruppe for fremtidens beskæftigelsesindsats – og Paul Bingley, forskningsprofessor i VIVE, det nationale forsknings- og analysecenter for velfærd.
Det er slet og ret uretfærdigt. At der er så stor forskel på vores levealder, er det bedste argument for, at der også skal være forskel på vores pensionsalder.
Henning Overgaard
Tidligere har andre forskere sammenlignet folks levealder for eksempel ud fra indkomst eller uddannelse. Nu har de tre eksperter kigget samlet på årgange af danskere og inddraget indkomst, formue, job, uddannelse og – for mændenes vedkommende – også IQ.
Resultatet er, at så bliver uligheden i levealder mere end dobbelt så stor, som man hidtil har ment.
3F: Der skal være forskel på pensionsalder
For 3F’s Henning Overgaard er konklusionen klar:
– Det er slet og ret uretfærdigt. At der er så stor forskel på vores levealder, er det bedste argument for, at der også skal være forskel på vores pensionsalder. Og det er derfor, at Arne-pensionen skal udvides, for at sikre en mere lige og retfærdig tilbagetrækning fra arbejdsmarkedet, som tager hensyn til de forskellige arbejdsliv, som folk har, mener han.
Henning Overgaard peger på, at 3F har fremlagt en model for fremtidens Arne-pension, med højere ydelse, en fastfrysning af Arne-pensionsalderen på 64 år, og mere lempelige krav til at komme ind i ordningen.
– Forbedringer af Arne-pension er et meget vigtigt skridt for at få mindsket den store ulighed. Men ulighed i levealder – og generelt – bør have langt større politisk opmærksomhed, siger han.
