Se hans lønseddel: Frans ”arbejder” i fritiden

Åmanden Frans Sørensen skærer grøde og passer på naturen – også når han har fri. – Jeg kan ikke lade være, siger han.
- Frans Sørensen er åmand og er med til at sikre gennemstrømning i åerne og pleje naturen.
- Han føler en stor grad af frihed i naturen og oplever på jobbet steder, "hvor ingen andre sætter deres ben".
- Åmanden tjener cirka 37.000 kroner før skat for en måned med 37 timers ugentligt arbejde.
- Frans Sørensen oplever dagligt, hvordan naturens tilstand er blevet forværret.
- Derfor er han i sin fritid blandt andet med til at kaste gydegrus i åer til ære for ynglende ørreder, ligesom han har ryddet op i søer og åer.
Når 49-årge Frans Sørensen fortæller andre, at han er åmand, får han typisk samme reaktion.
– ”Hvad er du?”, spørger de så. Der er mange, der ikke har hørt om det og aner, hvad det går ud på, siger 3F’eren, der på sjette år arbejder hos Nordsjællands Park og Vej under Fredensborg og Helsingør Kommune.
Som åmand er han med til at sikre vandgennemstrømning i åerne og pleje naturen. Derfor foregår arbejdsdagen blandt rindende åløb, marker og skove, og her er han godt tilpas.
– Jeg føler en stor grad af frihed, når jeg er på arbejde. Jeg holder meget af naturen og kommer virkelig ud nogle steder, hvor ingen andre sætter deres ben. Det er ret specielt, siger den uddannede skov- og naturtekniker.
Vi er alle tandhjul i maskineriet, som får det hele til at hænge sammen. Jeg synes ikke, at nogen er vigtigere end andre.
Frans Sørensen
Burde fordele lønnen
Opgaverne for Frans Sørensen varierer meget efter årstiden. Fra juni til oktober går størstedelen af tiden med at skære grøde – planter – i åerne for at sikre gennemstrømning. Resten af året beskærer han træer og laver forskellige former for naturpleje.
Blandt andet står foråret på ”høslæt”, hvor han fjerner højt græs og anden vegetation for at give plads til insekter, snoge og mindre planter. Og om vinteren er han med til at skovle sne og salte veje.

For en måned med 37 timer ugentligt får åmanden cirka 37.000 kroner før skat og en udbetaling på godt 24.500 kroner. Her er blandt andet medregnet et genetillæg for at arbejde i vandløb, et snetillæg og en række lokale tillæg, som 3F’eren også har forhandlet endnu større.
– Jeg viser gerne min løn, for samlet står vi stærkest. Vi er samlet, hvis vi ved, hvad hinanden får i løn, og kan lade højeste fællesnævner være det, vi alle sammen går efter, siger Frans Sørensen.
Ideelt set mener han dog, at man burde fordele løn ligeligt på arbejdspladserne.
– Vi er alle tandhjul i maskineriet, som får det hele til at hænge sammen. Jeg synes ikke, at nogen er vigtigere end andre, siger han.
Står skidt til med naturen
I jobbet som åmand er naturens ve og vel noget af det vigtigste, fortæller Frans Sørensen. Udover høslæt og anden naturpleje forsøger han og kollegerne for eksempel at undgå sjældne planter, der er nødvendige for fisk og andet liv, når de skærer grøde.
Han oplever dog dagligt tegn på, at naturens tilstand ikke går i den rigtige retning.
– Jeg kan desværre se, hvor skidt det står til. For eksempel med alt det svinemøg, der bliver hældt ud på markerne, som havner direkte nede i åerne. Det er trist at se, siger Frans Sørensen.
Jeg har kørt 140 kilometer for at smide nogle sten i en å en eftermiddag.
Frans Sørensen
Bruger fritiden med “grusbande”
Det er ikke kun på jobbet, at 3F’eren kerer sig om naturen. Efter arbejde går Frans Sørensen gerne lange ture med hunden ved åerne, han arbejder ved.
– Så går jeg og lytter, ser og fornemmer. Holder øje med, om alt er, som det skal være, eller vi lige skal have fjernet nogle grene eller noget andet. Jeg kan ikke lade være, siger han.
I fritiden har han i mange år også været med til at rydde op i søer og åer ved Nykøbing Sjælland til gavn for vandsalamandere og andre dyr. Og i dag tager han og andre frivillige i netværket ”Grusbanden” rundt til åer på Sjælland og lægger gydegrus – noget, ørreden kan bruge til at bygge reder og yngle i.
– Det er jo en af vores nøglearter, så hvis du gør noget godt for den, gør du noget godt for andre arter, siger Frans Sørensen, der sammen med resten af ”banden” gerne bruger mange timer på at gyde grus:
– Jeg har kørt 140 kilometer for at smide nogle sten i en å en eftermiddag. Så det er et stort arbejde, vi ikke får løn for, men vi gør det, fordi det er vigtigt, fortæller Frans Sørensen.
