– Hvad helvede. Er der mørtel i pandehåret, lød det drillende til Rasmus Barfod.
-Nej, jeg er bare blevet 50 år, svarede murersvenden, som sammen med hundredvis af byggearbejdere fra hele landet torsdag mødte op til en festlig demonstration på Rådhuspladsen i København, forud for, at forhandlinger om nye overenskomster for cirka 85.000 bygge- og anlægsarbejdere på 3F’s område gik i gang.
– Jeg ligger til dagligt og jagter udenlandske vikarbureauer på Bornholm
Bo Moll Nielsen
Her blev der fyret fyrværkeri af, holdt flammetaler, krammet og drukket dåseøl og kaffe, mens de mange fremmødte ventede på, at 3F’s topforhandlere, formand for 3F Byggegruppen Claus von Elling og byggegruppens næstformand Jacob Scavenius, dukkede op.
Blandt de mange røde faner på pladsen hang der bannere med budskaber som “Klar til kamp”, “Stop social dumping”, “Vores nedslidning jeres profit” og “30 timers arbejdsuge”.

Det sidste var også et ønske hos Rasmus Barfod, der har udsigt til at kunne gå på folkepension, når han er 69.
Hans søn, der er i lære som murer og bliver færdig næste år, har udsigt til at skulle arbejde til, at han er 72,5 år.
– En 30 timers arbejdsuge er helt klart ønskescenariet. Med mindre, at man korter ned i, hvornår vi kan gå pension, er det den eneste mulighed for os, hvis vi skal kunne holde til at arbejde. Jeg har masser af kollegaer, der må stoppe som murere, når de er i 50’erne, sagde Rasmus Barfod.
Han så også gerne, at arbejdsgiversiden åbnede op for, at kædeansvar blev en del af overenskomstforhandlingerne, og at der blev sat en stopper for social dumping.
– Hvis man kunne putte lidt danskundervisning for udenlandske arbejdere ind i overenskomsten, ville det også være godt, sagde Rasmus Barfod.
– Forleden arbejdede jeg sammen med nogle, der talte polsk og kun meget lidt engelsk. Jeg taler selv ikke så meget engelsk, så der opstår hurtigt misforståelser, der kan gå ud over sikkerheden, sagde han.
Skal kunne holde til at arbejde
Fem medlemmer fra 3F Bornholm havde klokken halv syv torsdag morgen taget turen til København, hvor de stødte til faglig sekretær Bo Moll Nielsen.
– Jeg ligger til dagligt og jagter udenlandske vikarbureauer på Bornholm, og jeg forventer, at overenskomstforhandlinger også kommer til at handle om forholdene for vores udenlandske kollegaer, sagde Bo Moll Nielsen.
Han håbede også, at forhandlinger ville føre til mere i løn og en udvidelse af seniorordningen.
– Så vi kan holde til vores arbejde, sagde Bo Moll Nielsen, der – som han selv udtrykte det – var en ældre herre, da han blev tømrersvend i 2011.

Svært at fastholde udenlandske kollegaer
Kædeansvar og udenlandsk arbejdskraft var også de store temaer for Mikkel Hansen fra Nakskov.
Som organisator i 3F Lolland har han i løbet af de seneste fire år har været med til at få omkring 1.000 udenlandske arbejdere primært fra byggeriet af Femern Bælt-tunnelen til at melde sig ind i 3F.
– Mange af dem kommer fra Polen og Rumænien, men vi ser også folk fra Columbia og Afrika. De kommer fra alle steder. Problemet er at fastholde dem. Halvdelen falder fra igen, sagde Mikkel Hansen.
– Når de ikke står sammen med en formand eller et firma og finder ud af, at vi ikke er en mafia, er de ikke bange for os. Men jeg oplever, at de udenlandske arbejdere ikke forstår den danske model, og hvem der forhandler for dem, sagde han.
Sendt godt på vej
Da formanden og næstformanden for 3F Byggegruppen dukkede op på Rådhuspladsen, blev de mødt med opmuntrende tilråb og jubel og fik et eksemplar af Hans Kirks roman “Daglejerne” i gave.
Bagefter blev de til store klapsalver ledt gennem menneskemængden og den symbolske – og til lejligheden opstillede – “Kravenes Port” på vej mod Industriens Hus og forhandlingerne med Dansk Industri (DI).
Det skete til tonerne af det amerikanske heavyrockband Twisted Sisters gamle klassiker “We’re not gonna take it”.
En lille hilsen til arbejdsgiversiden, hvor medarbejdere i Industriens Hus kiggede ud og filmede med mobiltelefoner fra de store glaspartier, mens bilisterne på H.C. Andersens Boulevard for en stund måtte holde tilbage for den store menneskemængde.

