Se brancherne: Her er der fundet flest tilfælde af social dumping
På fem år er 7.400 sager undersøgt for social dumping.Foto: Martin Lehmann/Ritzau Scanpix
I en ny opgørelse fra Skattestyrelsen er der fundet fejl i registrering af moms og skat i knap halvdelen af de sager, der er undersøgt for social dumping. Særligt fem brancher er i søgelyset.
Emilie Porsmose
100%
Annonce
Artiklen kort
Skattestyrelsen har afsluttet 7.400 sager om social dumping fra 2019 til 2023.
Der er fundet fejl og/eller mangler i registeringen af skat og moms i 3.600 af sagerne.
Skatteminister Rasmus Stoklund (S) mener, at der er behov for en stærk indsats mod social dumping.
Visse brancher overvåges nøje: bygge- og anlægsbranchen, landbrug, gartnerier, rengøring og restauranter.
7.400.
Så mange sager om social dumping har Skattestyrelsen afsluttet i en femårig periode fra 2019 til 2023.
Heraf blev der i 3.600 af sagerne fundet fejl og/eller mangler i registrering af moms og skat – altså knap halvdelen af sagerne.
Her er det særligt nogle brancher, som der bliver holdt særligt øje med. Det drejer sig om byggebranchen, landbruget, gartnerier, rengøring og restauranter.
Forbundssekretær i 3F, Søren Heisel, har tidligere udtrykt, at han frygter, at de nye tal kun er toppen af isbjerget. Du kan finde artiklen nedenfor.