Det private firma Marselisborg – Work & Life har fået skattekroner fra en række kommuner, hvor firmaet har truffet den ene ugyldige afgørelse om borgeres ret til sygedagpenge efter den anden.
Ringsted Kommune har for eksempel betalt 378.852 kroner til Marselisborg i 2o22, oplyser kommunen.
Vi har det rigtigt fint med den indsats og de ydelser, vi har leveret til kommunerne og de enkelte borgere.
Søren Dinesen
Men selvom firmaet ifølge loven slet ikke har haft bemyndigelse til at træffe afgørelserne, har direktør Søren Dinesen det godt med, at Marselisborg har tjent penge på dem.
– Vi har det rigtigt fint med den indsats og de ydelser, vi har leveret til kommunerne og de enkelte borgere, siger han i et interview med Fagbladet 3F.
Søren Dinesen var administrerende direktør hos Marselisborg – Work & Life og er nu direktør hos velfærdskoncernen Carelink Gruppen, som Marselisborg fusionerede med i 2023.
Direktør: Vi har fulgt praksis
Fagbladet 3F har de seneste dage dokumenteret, hvordan Marselisborg – Work & Life har truffet ugyldige afgørelser om stop for borgeres sygedagpenge i mindst tre kommuner: Fredericia, Lolland og Ringsted.
Hvordan har I det med, at jeres medarbejdere har truffet ulovlige afgørelser for flere kommuner?
– Vi har ikke nogen medarbejdere, der har lavet ulovlige afgørelser. Vi har fulgt den praksis, der har været. Og så er der kommet en praksisændring via Ankestyrelsen, og den tager vi så til efterretning, siger Søren Dinesen.
Han henviser til, at Ankestyrelsen midt i juni 2023 afgjorde en principiel sag, hvor en 3F’er i Fredericia Kommune var blevet frataget sine sygedagpenge af Marselisborg – Work & Life.
Firmaets afgørelse i sagen var ugyldig, fordi den netop var truffet af en ansat i det private firma – en såkaldt anden eller privat aktør.
Og siden da har Ankestyrelsen i mindst 34 tilfælde krævet, at seks kommuner skulle genoptage lignende sager.
Direktør Søren Dinesen vil dog hverken svare på, hvor mange ugyldige afgørelser Marselisborg har truffet, eller hvor mange penge det private firma har tjent på dem.

Ankestyrelsen i 2010: Den går ikke
For en del år siden traf blandt andet det private firma Falck Jobservice på samme måde en række afgørelser om retten til borgeres sygedagpenge. Blandt andet stoppede firmaet i 2009 en 3F’ers sygedagpenge for Kolding Kommune.
Denne principielle sag endte dengang med, at Ankestyrelsen afgjorde, at det private firmas afgørelse var ugyldig, fordi den var truffet af en såkaldt anden aktør. Og dén går ikke ifølge loven.
Ankestyrelsens afgørelse fra april 2010 om anden aktør gælder stadig.
Direktør: Vi har generelt set en meget høj standard
Synes du, at det er godt nok, at I har truffet de her ugyldige afgørelser på stribe?
– Jeg kan sige, at den sagsbehandling, den praksis, og de afgørelser, vi har truffet, er truffet inden for den regi af lovgivning og praksis, der har været. Og der har vi generelt set en meget høj standard, siger Søren Dinesen.
Har I betalt nogen penge tilbage eller betalt for ekstra sagsbehandling i nogen af kommunerne på grund af de ulovlige afgørelser?
– Det er et spørgsmål, som ligger i forhold til den enkelte kommune og ikke os, siger direktøren og oplyser, at Marselisborg – Work & Life ”selvfølgelig” har fået betaling for firmaets arbejde for kommunerne.
Er der noget, I fortryder i det her?
– Nej, det er der i princippet ikke. Vi har fulgt de standarder og den praksis, der har været. Og da vi blev gjort opmærksom på, at praksissen er blevet ændret, så ændrede vi det lige med det samme, ligesom kommunerne har gjort det, siger direktøren.
Søren Dinesen oplyser, at de ugyldige afgørelser ikke har haft nogen ledelsesmæssige konsekvenser hos Marselisborg. Og heller ikke har medført, at firmaet har mistet nogen kommuner som kunder.



