Større bøde til synderne

Regeringen vil hæve bøderne til virksomheder, der gentagne gange bryder arbejdsmiljøloven. Et skridt i den rigtige retning, selv om det næppe vil skræmme flertallet af synderne.
Sidste år døde 37 personer på deres job i Danmark. I 2013 blev der anmeldt 41.000 arbejdsulykker, Men det er nok desværre kun en brøkdel af alle dem, der må forlade deres job i utide, nedslidte af deres arbejde.
Godt en ud af fem langtidssygemeldinger skyldes belastning af muskler og skelet, og lige så mange langtidssygemeldinger skyldes psykiske belastninger på folks arbejde.
100%
Annonce
– Netop nedslidning, fysisk som psykisk, rammer mange af vores medlemmer, siger Ulla Sørensen, der er ansvarlig for 3F’s arbejdsmiljøpolitiske arbejde.
Alle bøder burde være fordoblet
Hovedpunkterne i regeringens udspil er, at Arbejdstilsynet skal føre flere tilsyn på de arbejdspladser, hvor der er store problemer med arbejdsmiljøet. Og et skærpet tilsyn med virksomheder inden for byggeriet, der gentagne overtræder arbejdsmiljøloven.
Desuden vil regeringen hæve bøderne til de værste syndere. En virksomhed med 10-34 ansatte, der tidligere har fået en bøde på for eksempel 25.000 kr. for en arbejdsmiljø-overtrædelse, vil fremover få lagt 50 procent oveni og komme til at betale 37.500 kr., hvis reglerne bliver brudt igen inden for en periode på 10 år. For virksomheder med 100 eller flere ansatte forhøjes bøden med 100 procent. Uanset typen af overtrædelse.
– Vi havde gerne set, at alle bøderne blev hævet til det dobbelte af i dag. Og at man i forhold til bødernes størrelse så på virksomhedens indtjening, som man gør det i Sverige, siger Ulla Sørensen.
– Men en forhøjelse af bøderne er et skridt i den rigtige retning. Selv om antallet af bøder i dag er meget begrænset, og beløbene næppe skræmmer flertallet af virksomheder, siger hun.
Behov for flere ressourcer
3F finder det oplagt, at Arbejdstilsynet målretter dets tilsyn mod de største syndere og gentage gange tager på uanmeldt besøg på byggepladser, hvor der er konstateret problemer.
– Men det må ikke føre til, at de arbejdspladser, hvor arbejdsmiljø-problemerne umiddelbart er mindre synlige, aldrig eller kun sjældent får besøg fra tilsynet. Det er vigtigt, at problemer med belastning og nedslidning bliver kontrolleret, siger Ulla Sørensen, der er skepsis i forhold til, om Arbejdstilsynet har de nødvendige ressourcer til at gennemføre planerne.
– Det er nødvendigt med passende og langsigtede bevillinger til tilsynet. Ellers vil regeringens udspil næppe have de store konsekvenser for arbejdsmiljøet, slutter Ulla Sørensen.
Læs mere om reaktionerne på regeringsinitiativet på Ullas blog på Godt Arbejde.dk.
