Også stemningen blandt Ebbe Skov Hansen og hans kolleger på Danish Crowns slagteri i Ringsted var på frysepunktet. Krisens trussel om en fyreseddel hang i den kolde luft. Nogle brugte deres afspadsering, når de var syge.
Ebbes arbejde var at læsse lastbilerne med skinker:
– Min rekord var 166 ton – otte lastbiler – på en nat, fortæller den 51-årige altmuligmand.
Ebbe og hans kolleger var ofte nødt til at springe til siden for ikke at blive ramt, når skinkerne susede af sted af slisken 2,5 meter oppe og faldt ned på vej ind i lastbilen. Så de var vant til at være på dupperne.
Men 2. november for to år siden gik det galt.
Arbejder på piller
I stedet for at anmelde arbejdsulykken, fortæller Ebbe, forsynede værkførerne ham med piller til at tage smerterne, så han kunne arbejde videre. Og det gjorde han. I to måneder.
– Jeg er vant til ikke at pive. Så jeg arbejdede videre, indtil jeg ikke kunne mere. Jeg vidste, at hvis jeg sagde mere om, at det skulle anmeldes, ville jeg få en fyreseddel, forklarer Ebbe.
Da han to måneder efter ulykken tog til sin egen læge, blev han sygemeldt med det samme. Og da arbejdspladsen ikke havde anmeldt ulykken til Arbejdsskadestyrelsen, gjorde lægen det.
Fem dage senere modtog Ebbe en fyreseddel fra fabrikschefen med posten.
13 år på Lindø
Mens han sidder ved bordet og husker tilbage på ulykken, og før det sine 13 år på Lindø-værftet, stritter hans højre arm som en krog ud fra kroppen, og han gnubber sin skulder med den ledige venstrehånd.
– Jeg er ikke en pivskid, men det gør sgu ondt, siger Ebbe.
Danish Crown afviste dengang at kende noget til ulykken. Men 3F kørte sagen, og Arbejdsskadestyrelsen gav 3F ret.
Ebbe har fået tilkendt 213.435 kroner i erstatning. Men han er færdig med at arbejde og må leve af førtidspension. Derfor venter der også en erstatning fra arbejdsgiverens forsikring for tabt løn.
– Jeg er sikker på, jeg blev fyret, fordi jeg havde anmeldt det som arbejdsskade. Ledelsen er ligeglad med folk. Det hele handler om kroner, mener Ebbe.
Slagterigiganten har valgt at anke sagen til Ankestyrelsen.
