42" til 3.500 kroner i Bilka. Sværere er det ikke.
Bare køb det billigste. Det ser historisk godt ud, og der er ingen grund til at ofre så mange penge på et stuealter, der alligevel bliver udskiftet om 3 år.
Steven Snedker
100%
Annonce
Helle spørger
Jeg har planer om at købe nyt TV til afløsning af mit gamle strømslugende 24 tommers. Især er jeg meget i tvivl om hvor vigtigt det er at vælge et TV med mere end 50hz (100hz) – og hvilke hz? Jeg vil ikke have et luxus TV. Bare et, der er en lille smule fremtidssikret!
Svar
Gammeldags billedrørsfjernsyn opdaterede skærmbilledet et vist antal gange i sekundet.
100 Hz-fjernsyn stod mærkbart klarere end 50 Hz-billeder.
Men når man opgraderer til digitalt LED-tv – hvor tekst-tv aldrig flimrer eller hopper – er det lidt mærkeligt at tale om Hz – selvom producenterne elsker det.
Her er det mere rigtigt at tale om responstid i millisekunder og fps, billeder pr. sekund.
Folk, der ser fodboldkampe i HD eller spiller vilde skydespil, vil gerne have så lav responstid, som muligt. Så er der nemlig ikke et spøgelsesagtigt skær efter bolden eller en irriterende forsinkelse ved hurtige bevægelser på slagmarken.
Så længe responstiden er under 5 millisekunder, bliver du næppe generet, og du kan være sikker på, at et nyt LED-tv står ufatteligt roligt i forhold til et billedrørs-tv.
Tag dig ikke af, om der står 100, 200, 400 eller 600 Hz på tv’et. Bare find et billigt et, du kan holde ud at se fodbold og biljagter på.
Gode kandidater
Hardwaresiden linker dag ud og dag ind til de bedste tv-apparater på markedet under:
Skulle jeg i dag fylde et tv i stuen ville det – afhængigt af stuens størrelse – blive et af disse:
Et tv er i dag fremtidssikret, hvis det er
Stort nok til stuen
Pænt nok til stuen
Billigt
Glem alt om at tossekassen skal kunne afspille diverse formater eller gå på Facebook og Twitter. Der findes i dag medieafspillere og bærbare, der er meget bedre til den slags, og det er spild af penge at købe et dyrt tv, hvor hardwaren alligevel forældes i løbet af nogle år.
Opløsningen på 1920*1080 er nok til de næste 5-10 år (for folk med almindeligt syn og almindelig teknikgalskab). Bare skidtet holder, har man noget at være glad for i mange år.
Så tag ud til Bilka efter et Philips. Du vil fryde dig over at slippe af med den gamle flimmerkasse og få så umådelig meget bedre billedkvalitet med den ny fladskærm.