Rengøringsdame. Flyttemand.
Der var engang, hvor titlen og kønnet hang sammen. Den tid er ovre, og det har en mandig ansøger til en stilling nu fået Ligebehandlingsnævnets afgørelse for.
Manden så et opslag på et rengøringsjob og kontaktede ejeren af firmaet via Facebook.
Men her fik han hurtigt et afslag, fordi han ikke havde det rigtige køn. Indehaveren af rengøringsfirmaet ledte kun efter “en virkelig dygtig kvinde”.
Det fik manden til at spørge via mail:
– Hvad er der galt med mænd? Kan mænd da ikke gøre rent?
Arbejdsgiver: Kvinder gør rent, det gør mænd ikke
Svaret fra arbejdsgiveren var klart og tydeligt: Kvinder gør rent, det gør mænd ikke.
– Der er desværre nogle brancher, hvor der kun bruges mænd, og nogle, hvor der kun bruges kvinder… Sådan er det bare, svarede indehaveren af rengøringsfirmaet tilbage og henviste til, at hendes kunder kun ønskede at have kvinder til at gøre rent for sig.
– Ville du eksempelvis selv ansætte en pige på 40 kilo til et flyttefirma, eller ville du hellere ansætte en mand på 100 kilo? spurgte indehaveren.
Det fik den mandlige anklager til at påpege, at der var tale om diskrimination.
– Så du anerkender, at du rent faktisk adskiller kvinder og mænd og siger, at der ikke er ligestilling? spurgte han.
– Jeg adskiller ikke. Jeg erkender blot at verden er sådan, svarede indehaveren.
– Så diskriminerer du også, svarede manden, som siden klagede til Ligebehandlingsnævnet.
Skal betale erstatning på 25.000 kroner
Manden påpegede i sin klage til Ligebehandlingsnævnet, at han selv har en fortid som lagerarbejder, hvor der var flere tunge løft. Dengang arbejdede han sammen med kvinder på 50-60 år, der godt kunne udføre arbejdet.
Derfor blev han overrasket over at blive afvist til et rengøringsjob på baggrund af sit køn.
Ligebehandlingsnævnet var enig i mandens vurdering og lagde til grund for sin afgørelse, at indehaveren af rengøringsfirmaet gjorde det meget klart, at indehaveren kun ønskede at ansætte en kvinde til jobbet – og at manden ikke ville komme i betragtning til stillingen.
Dermed var der gjort forskel på baggrund af køn i stedet for at træffe et valg på baggrund af kompetencer.
Ligebehandlingsnævnet endte med at give manden medhold i sin klage. Han blev tilkendt en godtgørelse på 25.000 kroner, som indehaveren af rengøringsfirmaet skulle betale inden for 14 dage.

