For godt en uge siden viste en ud af flere gelprøver, at der var asbest omkring et fodpanel på 13. etage på Herlev Hospital.
Etagen er sammen med 12. etage i gang med at blive renoveret, og problemer med asbest har tidligere fået håndværkerne til at forlade byggepladsen i en måneds tid, mens der blev gjort rent.
Det er der også blevet efter det seneste fund, forsikrer vicedirektør Lillian Rasch Madsen, Center for Ejendomme i Region Hovedstaden.
– Jeg har fået oplyst, at vi mandag den 18. november fik svar på et antal prøver, hvoraf en af dem, der var taget omkring et fodpanel på 13. etage, var positiv. Herefter er der blevet saneret og rengjort efter forskrifterne, udtaler hun i et skriftligt svar til Fagbladet 3F.
Fundet af asbest fik de ansatte i et gulvfirma til forlade byggepladsen. Præcis som en gruppe VVS’ere tidligere har gjort det.
Intet tyder på en øget spredning eller forøget sundhedsrisiko for medarbejdere, patienter og andre.
Lillian Rasch Madsen
Ifølge Lillian Rasch Madsen vendte gulvfirmaet dog tilbage og genoptog arbejdet tirsdag i sidste uge.
Kan Region Hovedstaden garantere, at der i forbindelse med projektet ikke er blevet spredt asbest på hospitalet?
– Det, vi kan sige, er, at vi bliver ved med at teste løbende. Indtil nu har der kun været ganske få positive prøver med så lav en værdi, at intet tyder på en øget spredning eller forøget sundhedsrisiko for medarbejdere, patienter og andre, lyder det fra Lillian Rasch Madsen.
Skærper dialogen
Ifølge Lillian Rasch Madsen har sikkerheden for håndværkere, patienter og andre, der færdes på hospitalerne i Region Hovedstaden “absolut førsteprioritet”.
– Derfor vil vi som bygherre skærpe dialogen med vores leverandører, så vi sikrer, at de kommunikerer tydeligt og tilstrækkeligt til medarbejderne og overholder alle gældende krav, inden de begynder at arbejde i bygninger med asbest, hedder det i svaret fra Lillian Rasch Madsen.
– Vi er som bygherre blevet klogere af det her forløb, og derfor er vi også lige nu midt i en proces, der skal fastlægge endnu tydeligere retningslinjer, når det gælder roller og ansvar i forhold til arbejdsmiljøet, udtaler vicedirektøren.
Håndværkere registreres i protokol
Ifølge Lillian Rasch Madsen bliver håndværkerne på byggepladsen på Herlev Hospital registreret i en asbestprotokol.
Hvor mange, der indtil videre er blevet registreret, sætter hun ikke tal på i sit svar.
– Det er leverandørens ansvar at registrere dette. Vores leverandør forsikrer os om, at de selvfølgelig fører en grundig asbestprotokol, udtaler Lillian Rasch Madsen.

