Team Driver er en nyt socialt medie, der er rettet mod alle med interesse for transport. Appen vækker glæde hos lastbilchauffør Martin Nielsen fra Næstved, som et kærkomment alternativ til Facebook, hvor tonen kan være hård.
– Jeg er storforbruger af den nye app, og det har gjort min arbejdsdag sjovere, understreger han.
Facebookgrupper for chauffører kan minde om en børnehave, hvor man bliver sablet ned,
Martin Nielsen
Han pointerer, at appen er mere seriøs, og at han møder ligesindede.
– Facebookgrupper for chauffører kan minde om en børnehave, hvor man bliver sablet ned, hvis man spørger om hjælp til noget, siger Martin Nielsen, der i dag bruger Team Driver i stedet for Facebook og TikTok.
Han slår fast, at Team Driver minder om Facebook, men en af de store forskelle er, at tonen er god.
– Plus, at man også kan få reelle og brugbare informationer om alt muligt, der har med transportbranchen at gøre, siger den 30 årige lastbilchauffør.

Chaufførerne deler oplevelser fra deres liv på vejen, ligesom der også også en masse informationer om for eksempel overenskomster, arbejdsmiljø, begivenheder og podcasts.
Det er muligt at ringe på fælles opkald og skrive i grupper i appen. Man kan se, hvor hinanden er, så man kan mødes, hvis man har slået den funktion til.
Er på appen seks timer om dagen
– Jeg bruger appen meget i førerhuset. For at snakke med andre, og de fleste er faktisk nogen, jeg har lært at kende på Team Driver. siger Martin Nielsen, der snildt kan bruge seks timer om dagen og nogle gange mere på Team Driver.
Tre studerende står bag
Det er tre studerende, der fik ideen på deres studie på Via University i Aarhus. Det startede som en eksamensopgave, og de startede med at udvikles appen for alvor for et år siden.
En af de tre, Charles Garvang, der selv har kørt lastbil i et års tid, fortæller, at appen er rettet mod alle, der har interesse i transportbranchen og er gratis.
– Vi lavede en rundspørge hos chauffører, der viste, at de synes, at tonen er hård på Facebook, og så manglede de et sted, hvor de kan få svar på spørgsmål i hverdagen. Det gælder jo især nyuddannede, siger Charles Garvang, der også har brugt sine egne chauffør-erfaringer i udviklingen af appen.
Han peger på, at de er modtagelige for ideer og forslag.
– Dem, der bruger appen kan også præge den, siger han og oplyser, at app’en i dag har 2.100 brugere, og målet er 10.000 brugere i år.

