I dag nedlægger mellem 50 og 80 rumænske metalarbejdere arbejdet for at møde op klokken ni hos Dansk Metals afdeling Lillebælt. Det siger formand fra Metal-afdelingen Martin Sørensen på baggrund af mange telefoniske henvendelser fra rumænere, som gerne vil melde sig ind i en dansk fagforening for at få deres løn – og en dansk løn.
– Som borger i Danmark skammer jeg mig over, at vi byder disse mennesker så ufatteligt ringe vilkår. Staten ejer stadig størstedelen af Dong. Det skulle vel betyde, at alt kører lige efter bogen. Men det gør det ikke. Vores rumænske kolleger bliver underbetalt i en så voldsom grad, at det gør ondt helt ind i rygraden på en gammel tillidsmand, fastslår Martin Sørensen.
Rumænere melder sig ind
Metal-formanden fortæller, at 48 ud af omkring 200 rumænere i Sim for nylig har meldt sig ind i Dansk Metal, inden de gjorde klar til det store ryk ind mandag morgen. De mange rumænere har sammen med deres indmeldelse medsendt deres dagbøger for arbejdsdage, ansættelseskontrakter, lønsedler og ikke mindst deres opgørelser over bankkonti.– Vi har regnet på oplysningerne fra otte af de nye indmeldte rumænske medlemmer fra Sim, der er medlem af arbejdsgiverforening Tekniq. I forhold til overenskomsten mangler firmaet at betale de ansatte mellem 130.000 og 156.000 kroner, siger Martin Sørensen.
Den voldsomme underbetaling af Metal-medlemmerne minder om de forhold, som er blevet bud de italienske 3F-medlemmerne på Dongs olieterminal i Fredericia.
Lighedspunkter
– Der er desværre nogle tydelige lighedspunkter mellem sagerne i Dansk Metal og i 3F. Der er tale om meget grov underbetaling og systematisk snyd. Der er tale om umenneskelig behandling. De udenlandske firmaer har alle skrevet under på at overholder de danske overenskomster. Ingen af dem har overholdt de aftaler, de har skrevet under på, siger Jan Holm Nielsen, der er formand for byggegruppen i 3F Fredericia.Jan Holm Nielsen mener, at staten med 67 procent af aktiekapitalen i Dong har et voldsomt moralsk problem.
– Det er meget slemt og giver mig kuldegysninger, siger Jan Holm Nielsen.
Dong Energy afviser at gribe ind og henviser til fagretlige system:
– Det er et krav fra DONG Energy, at alle leverandører og samarbejdspartnere overholder danske løn- og arbejdsvilkår. Vi er derfor i løbende dialog med vores hovedentreprenør for at sikre, at det også er tilfældet i forbindelse med byggeriet på råolieterminalen i Fredericia. Vi har også en løbende god dialog med repræsentanter for fagforeningerne. Det vil vi også have i den konkrete sag, hvor der er tale om en overenskomst under Dansk Byggeri, som netop skal sikre, at danske løn- og arbejdsvilkår bliver overholdt, skriver Vice President Knud Pedersen fra Dong og tilføjer:
– Hvis dette skulle vise sig ikke at være tilfældet, så har vi jo heldigvis i Danmark et arbejdsretligt system, som kan træffe afgørelse og sikre at forholdene bliver bragt i orden. Ved en sådan tvist bygger den danske model jo på, at det er parterne selv og det arbejdsretlige system, som skal klarlægge forholdene. Det vil vi fra DONG Energy’s side ikke kunne blande os i.

