3F’s krav til trepartsforhandlinger: Uddannelse til ufaglærte. 30.000-40.000 ufaglærte skal hæves til faglærte.
Asger Havstein Eriksen og Laurids Hovgaard
100%
Annonce
3F’s vigtigste krav til trepartsforhandlingerne er et uddannelsesløft af 30.000- 40.000 ufaglærte voksne, der frem til 2020 skal hæves – gerne op på faglært niveau.
– Det har højeste prioritet, pointerer 3F’s formand Poul Erik Skov Christensen.
– Om få år er der mangel på faglærte, men vi skylder også at uddanne ufaglærte, der fik mindst uddannelse fra starten. Uddannelse skaber vækst og job af høj kvalitet. Og løftet kan starte med de arbejdsløse, så ledighedsperioden bruges konstruktivt, siger han.
Ny arbejdsmarkedspolitik
Blandt de øvrige vigtige krav er arbejdsmarkedspolitikken: Bedre behandling, tilbud og rettigheder til arbejdsløse.
– Vi ønsker en ny arbejdsmarkedspolitik med mere sammenhæng og mening med aktiveringen, siger han.
Arbejdsmiljø og forebyggelse har også høj prioritet.
– Mindre nedslidning, færre arbejdsulykker og bedre muligheder for, at seniorer kan fastholdes på arbejdsmarkedet. Hvis alle parter tager arbejdsmiljøet og forebyggelse alvorligt, er der kæmpe gevinster både for vores medlemmer og samfundet, siger han.
3F tager gerne et ansvar. Men det er ikke de ufaglærte, der skal betale hele regningen, siger forbundsformanden. Han forventer også, at aftalen skal give øget tryghed til 3F’s medlemmer via jobs, dagpenge og uddannelse.
Mette Frederiksen enig
Beskæftigelsesminister Mette Frederiksen (S) er enig med 3F i, at netop uddannelse kommer til at spille en afgørende rolle, når fagforbund, arbejdsgivere og regeringen mødes til de såkaldte trepartsforhandlinger.
– Det uddannelsespolitiske mål er det vigtigste i trepartsforhandlingerne. Det handler om, at vores unge skal kunne læse, skrive og regne, når de forlader skolen, at de får gennemført en ungdomsuddannelse, at ufaglærte kan blive faglærte, og at faglærte kan tage næste skridt i fødekæden, siger ministeren.