Asbestskandale: Trailer med asbestaffald står hos ansat – 3F kræver den fjernet

Ansat hos LM Multiservices blev bedt om at hælde asbestaffald af på rasteplads. Han nægtede – nu står traileren med affaldet på 2. uge hjemme hos ham privat. 3F kræver at firmaet fjerner den straks.
- Tidligere medarbejder hos LM Multiservices Asbjørn Glisbo blev bedt om at læsse asbest-affald af på rasteplads.
- Han nægtede, og asbestaffaldet står nu på anden uge på han private adresse.
- Formand for 3F Holbæk-Odsherred kræver, at asbesten bliver fjernet.
Asbestskandalen hos firmaet LM Multiservices, der tidligere på ugen blev afsløret i at bruge børn til asbestarbejde, vokser dag for dag.
Nu viser det sig, at LM Multiservices har bedt en ansat om at læsse asbestaffald af på en rasteplads, ifølge den ansatte selv.
Det fortæller den 18-årige Asbjørn Glisbo, der har arbejdet flere steder i landet for LM Multiservices og indehaver Luini Joe Mammen.
– Asbesten stammer fra en opgave i Rørvig. Jeg spurgte Joe Mammen om, hvor jeg skulle køre traileren fuld af asbestaffald hen. “Du kører det bare ud til en rasteplads og læsser det af der”, lød beskeden, fortæller Asbjørn Glisbo.
Nægter at læsse af på rasteplads
Han advarede om, at asbesten er giftig, men cheferne ville ikke høre på ham, fortæller han.
– Jeg ville ikke læsse det af, og tog traileren med hjem. Men jeg sagde, at så måtte de sørge for at få asbestaffaldet bortskaffet, men de har intet gjort, siger han.
Asbestaffaldet står nu på anden uge på Asbjørn Glisbos privat adresse i Nykøbing Sjælland.

3F: Affaldet skal væk nu
Formand for 3F Holbæk-Odsherred Allan Andersen stiller nu skriftligt krav om, at LM Multiservices fjerner asbesten.
Kravet sendes sammen med et krav på mellem 105.000 og 120.000 kroner i lønefterbetaling og feriepenge til LM Multiservices for manglende løn til Asbjørn Glisbo.
– Det er deres byggeaffald, og farligt affald skal selvfølgelig ikke stå ude i det fri hos en tidligere ansat, men afleveres forsvarligt på rette sted. LM Multiservices er ligeglade med både natur og ansatte, siger Allan Andersen.
Han oplyser, at han har konstateret, at der flere steder i naturen i lokalområdet ligger asbestaffald spredt.
– Jeg under mig selvfølgelig over, hvor det kommer fra, siger han.
Fagbladet 3F har prøvet at få en kommentar til kritikken fra Joe Mammen, men han afbryder forbindelsen på mobilen.
Vi har efterfølgende forelagt ham kritikken på sms, men heller ikke den har han svaret på.
