Gå til hovedindhold

Fejlmeddelelse

 • Notice: Undefined index: und i fagbladet_3f_preprocess() (linje 130 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Warning: array_map(): Argument #2 should be an array i fagbladet_3f_preprocess() (linje 131 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Notice: Undefined index: und i include() (linje 146 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/templates/node/node--article--full.tpl.php).
 • Notice: Undefined index: und i include() (linje 147 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/templates/node/node--article--full.tpl.php).
 • Notice: Undefined index: und i include() (linje 148 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/templates/node/node--article--full.tpl.php).
 • Notice: Undefined index: field_partner i fagbladet_3f_preprocess() (linje 130 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Warning: array_map(): Argument #2 should be an array i fagbladet_3f_preprocess() (linje 131 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Notice: Undefined index: und i fagbladet_3f_preprocess() (linje 130 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Warning: array_map(): Argument #2 should be an array i fagbladet_3f_preprocess() (linje 131 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Notice: Undefined index: und i fagbladet_3f_preprocess() (linje 130 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Warning: array_map(): Argument #2 should be an array i fagbladet_3f_preprocess() (linje 131 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Notice: Undefined index: und i fagbladet_3f_preprocess() (linje 130 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Warning: array_map(): Argument #2 should be an array i fagbladet_3f_preprocess() (linje 131 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Notice: Undefined index: und i fagbladet_3f_preprocess() (linje 130 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Warning: array_map(): Argument #2 should be an array i fagbladet_3f_preprocess() (linje 131 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Notice: Undefined index: und i fagbladet_3f_preprocess() (linje 130 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Warning: array_map(): Argument #2 should be an array i fagbladet_3f_preprocess() (linje 131 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Notice: Undefined index: und i fagbladet_3f_preprocess() (linje 130 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Warning: array_map(): Argument #2 should be an array i fagbladet_3f_preprocess() (linje 131 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Notice: Undefined index: und i fagbladet_3f_preprocess() (linje 130 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Warning: array_map(): Argument #2 should be an array i fagbladet_3f_preprocess() (linje 131 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Notice: Undefined index: und i fagbladet_3f_preprocess() (linje 130 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Warning: array_map(): Argument #2 should be an array i fagbladet_3f_preprocess() (linje 131 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Notice: Undefined index: und i fagbladet_3f_preprocess() (linje 130 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
 • Warning: array_map(): Argument #2 should be an array i fagbladet_3f_preprocess() (linje 131 af /srv/www/sites/all/themes/fagbladet_3f/template.php).
TEMA
Slikfusk
TEMA
Slikfusk

Sø- og Handelsretten har idømt direktør en konkurskarantæne, efter at hans selskab blev tømt for biler og et millionbeløb forud for en konkurs, som har ramt 3F’ere og selskabet bag Premier Is.

Mejerigaarden A/S, der producerer Premier Is, har leveret is til Tiger-butikkerne via handelsfirmaet Visticker ApS - uden at få betaling for det.
FOTO: Arkiv / Polfoto

To års konkurskarantæne. Det har Sø- og Handelsretten idømt den tidligere direktør og ejer af handelsvirksomheden Visticker ApS, der har været leverandør af varer til Tiger-butikkerne. Visticker ApS har købt varer fra selskabet bag Premier Is, Mejerigaarden A/S, og videresolgt varerne til selskabet Zebra, der driver Tiger-butikkerne.     

Den dømte er Niklas Schneidermann Bach. Han har gennem flere år arbejdet tæt sammen med en af Danmarks største slikgrossister, David Yüksel – som ligeledes er indstillet til konkurskarantæne for sin rolle i ledelsen af Visticker ApS, der er under konkurs. Visticker ApS blev drevet fra David Yüksels privatadresse i Nordsjælland.

Sø- og Handelsretten skriver i kendelsen, at retten finder, at Niklas Bach har ”udvist groft uforsvarlig forretningsførelse, og at han derfor er uegnet til at deltage i ledelsen af en erhvervsvirksomhed”.

- Dommen taler for sig selv. Retten har givet konkursboet medhold i, at der var grundlag for konkurskarantæne, siger kurator og advokat Andreas Kærsgaard Mylin til Fagbladet 3F.

Kuratoren ønsker ikke at udtale sig yderligere om sagen, men han oplyser dog, at Niklas Bach har kæret afgørelsen.

Advokat krævede frifindelse

Konkurskarantæne betyder, at en person i en periode får et forbud mod at deltage i ledelsen af en virksomhed, hvori den pågældende ikke hæfter personligt og ubegrænset for virksomhedens forpligtelse. En konkurskarantæne vil som udgangspunkt blive pålagt for tre år.

Kuratoren havde i sagen krævet, at Niklas Bach blev idømt netop tre års konkurskarantæne.

Niklas Bachs beskikkede advokat, Peter Herskind, fremførte under sagen, at Niklas Bach ikke har drevet ”groft uforsvarlig virksomhed”. Og at hans klient ikke er uegnet til at deltage i ledelsen af en erhvervsvirksomhed. Advokaten krævede i retten frifindelse eller alternativt en karantæne, der var kortere end tre år.

Sø- og Handelsretten har fastsat Niklas Bachs karantæne til to år med henvisning til, at det er mere end to år siden, at Visticker ApS i februar 2015 kom under konkurs.

Krav på to millioner kroner

Fra sommeren 2014 begyndte Visticker ApS at undlade at betale regninger fra Mejerigaarden A/S for leverede is til Tiger-butikkerne. Mejerigaarden A/S indledte derfor en konkurssag i september 2014. Selskabet har rejst et krav i konkursboet på i alt knap 1,1 millioner kroner.

Om beløbet på knap 1,1 millioner kroner siger kommerciel direktør hos Mejerigaarden A/S, Christian Brink:  

- Vi har ikke fået pengene. Det er vi meget ærgerlige over. Isene er leveret og solgt i butikkerne.     

Direktøren oplyser, at Mejerigaarden A/S solgte is til Tiger-butikkerne via Visticker ApS, fordi David Yüksel havde fortalt, at han var Tiger-butikkernes indkøbsorganisation for is.

- Vi har kun mødt David Yüksel. Vi har ikke mødt Niklas Bach i forretningsmæssig sammenhæng. Vi står ved, at vi har indgivet konkursbegæringen. Og så er det op til retssystemet at vurdere, hvilke konsekvenser det skal have for de implicerede parter, siger Christian Brink og oplyser, at Mejerigaarden A/S nu handler is direkte med Tiger-butikkerne.

Læs også: Slikfusker begravet i konkurser og opløste firmaer

3F: Vores medlemmer er de store tabere

Derudover har 3F Fredensborg rejst krav på cirka 900.000 kroner til rumænske medlemmer, der har arbejdet for Visticker ApS.

De samlede værdier i Visticker ApS har kuratoren opgjort til 1.410 kroner på en bankkonto i Danske Bank.

Hos 3F Fredensborg siger faglig sekretær Elaine Larsen:

- Jeg er tilfreds med, at Niklas Bach er blevet idømt konkurskarantæne. Jeg forstår dog ikke, at han tilsyneladende har fået et års rabat på sin karantæne som følge af langvarig sagsbehandling, når han selv har gjort sagen meget besværlig for kuratoren. Og vores medlemmer står tilbage som de store tabere, der aldrig ser en krone for det arbejde, de udførte.

Sø- og Handelsretten lægger i afgørelsen vægt på, at sagens kurator – trods gentagne opfordringer – ikke har modtaget ”et fuldstændigt bogføringsmateriale”. På den baggrund finder retten, at selskabet efter 1. januar 2014 ikke har overholdt bogføringslovens regler.

Ifølge forklaringen fra forsvarsadvokaten er oprindelige bilag ikke tilgængelige, fordi de var opbevaret i Niklas Bachs tidligere hus og blev væk ved hans flytning.   

Læs også: Omstridt slikfusker dømt for lønsnyd over for rumænere

(Artiklen fortsætter under billedet).

Rumænske daglejere ompakkede gammelt slik for slikfusker David Yüksel. Nu har 3F og HK skaffet rumænerne 714.000 kroner i efterbetaling i lønsag.
Rumænske daglejere ompakkede gammelt slik for slikfusker David Yüksel. Nu har 3F og HK skaffet rumænerne 714.000 kroner i efterbetaling i lønsag.

Firma tømt for biler og millionbeløb før konkurs

Forud for konkursbehandlingen udbetalte Visticker ApS i perioden fra 22. januar 2014 til 6. januar 2015 godt 1,4 millioner kroner til moderselskabet Yüksel Holding eller andre koncernforbundne selskaber, viser en opgørelse fra kuratoren. David Yüksel ejede Yüksel Holding indtil 1. juni 2015, hvor Niklas Bach blev registreret som ejer af selskabet.  

Dertil kommer, at Visticker ApS i december 2014 solgte to biler – en varebil af mærket Peugeot og en kassevogn af mærket Volkswagen – for i alt 128.500 kroner med tillæg af moms. Bilerne blev overdraget til selskabet Frederiksborg Administrationscenter ApS, der var ejet af holdingselskabet – og dermed David Yüksel, der også var direktør. 

På et møde i skifteretten 20. maj 2015 bekræftede Niklas Bach, at han 1. februar 2014 havde købt Visticker ApS – men han kunne ikke huske af hvem og til hvilken pris. Han bekræftede, at han fra denne dato og frem kunne disponere over selskabets konto – men han kunne ikke huske noget om, hvem der overførte i alt 881.000 kroner til Yüksel Holding i perioden fra slutningen af januar 2014 til begyndelsen af juli samme år.

Niklas Bach kendte heller ikke noget til de to biler, forklarede han i skifteretten.

Retten: Meget skiftende forklaringer

Derimod oplyste Niklas Bach i Sø- og Handelsretten, at han i foråret 2014 havde købt Visticker ApS og to andre selskaber for i alt 170.000 kroner. Og at han på dette tidspunkt ikke var klar over, at Visticker ApS var ejet af David Yüksel. Der blev ikke udarbejdet nogen overdragelsesaftale, fortalte Niklas Bach.

Foreholdt den tidligere afgivne forklaring i skifteretten forklarede Niklas Bach i Sø- og Handelsretten, at han på grund af en konflikt med 3F var ”psykisk helt væk”, og at han på daværende tidspunkt ”ikke havde noget overskud”.

”Efter bevisførelsen, og herunder navnlig Niklas Bachs meget skiftende forklaringer, finder retten det endvidere ubetænkelig at lægge til grund, at han kun har fungeret som ”stråmand” i selskabet, og at dette reelt har været styret af Frederiksborg Administrationscenter,” skriver Sø- og Handelsretten i kendelsen.

Retten fremhæver, at Niklas Bach som direktør i Visticker ApS’ i strid med årsregnskabsloven ikke har underskrevet årsrapporten for 2013. Rapporten blev i stedet underskrevet af David Yüksel på en generalforsamling 28. maj 2014 – altså knap fire måneder efter, han skulle have solgt selskabet og være fratrådt som direktør.

Fagbladet 3F har forsøgt at få kommentarer til sagen fra Niklas Bach, men han har ikke reageret på hverken mail eller telefonopkald. Hans advokat i sagen, Peter Herskind, der er partner i firmaet Pro Erhvervsadvokater, har ”ingen kommentarer” og henviser til Niklas Bach.

Advokat Peter Herskind bekræfter dog, at Sø- og Handelsrettens afgørelse er anket til Østre Landsret.

Skattesag for retten

Konkurskarantæne-sagen mod David Yüksel har endnu ikke været for retten. Sagen afventer en anden retssag, hvor David Yüksel og en anden person er tiltalt for at have unddraget statskassen for knap 22 millioner kroner i slik- og chokoladeafgifter. Både David Yüksel og den anden tiltalte er ligeledes indstillet til konkurskarantæne i denne sag.

Sagen om slik- og chokoladeafgifter begynder 19. juni ved Retten i Hillerød.  

Læs også: Slikfusker tiltalt for snyd med afgifter for knap 22 millioner kroner