Gå til hovedindhold

De dygtigste lærlinge inden for 45 fag er nu kåret. Her er de 21 vindere inden for 3F's fag.

- Hjulene i dette land kører på grund af jer, sagde statsminister Mette Frederiksen (S), da hun overrakte priserne til dette års vindere af DM i Skills 2020.
Linda Johansen

I tre dage er sveden pisket af ansigterne på dem, der har boret, hugget eller brændt sig vej gennem DM i Skills 2020. Nu er Danmarks bedste lærlinge inden for 45 håndværksfag blevet fundet. 

På 22 timer har 260 lærlinge skullet løse opgaven inden for deres fag, alt imens tusindvis af tilskuere har stået på sidelinjen og heppet i Bella Center i København. 

Priserne blev overrakt af statsminister Mette Frederiksen (S), som var meget beæret over at få lov til at hylde de dygtige håndværkere. 

- Kæmpe tak for at træffe valget, I har truffet. Det sværeste valg – ikke at gå samme vej som alle andre. Tak for at tage en erhvervsfaglig uddannelse, sagde statsministeren og fortsatte: 

- Man kan ikke gøre det godt med hænderne, hvis man ikke kan noget godt med sit hoved. 

Her er de 21 vindere, der lige er blevet kåret som danmarksmestre i 3F’s fag: 

Alubygger: Marck Christian Sørensen, EUC Nordvestsjælland, Tarpgaard A/S.

Anlægsgartner: Ditte Svane Jacobsen, Jordbrugets UddannelsesCenter Århus, Buus Anlægsgartner A/S, og Matias Dan Olsen, Jordbrugets UddannelsesCenter Århus, Holmegaard Anlægsgartner ApS (hold).

Anlægsstruktør: Flemming Toustrup Boel, Mercantec, Anlægsgartner Lauge Bonde ApS, og 
Jonathan Skipper Andersen, Mercantec, Livbjerggård Entreprenørforretning (hold).

Brolægger: Lasse Holmqvist Hansen, NEXT UDDANNELSE KØBENHAVN, Dybdal Brolægning ApS, og Martin Kamper Rysgaard, NEXT UDDANNELSE KØBENHAVN, Byager's Brolægning ApS (hold).

Bygningssnedker: Tobias Preilev Hansen, Roskilde Tekniske Skole, Hoffmann A/S.

Bygningsstruktør: Glenn Ebdrup, Mercantec, NCC Danmark A/S, og Mads Borup Kristensen, Mercantec, Søren V. Jensen A/S (hold).

Flisemurer: Kenny Bech Bruun, Rybners, Axel Poulsen A/S.

Glarmester: Daniel Poulsen, EUC Nordvestsjælland, R C Glas & Ramme.

Gulvlægger: Martin Brøgger Nielsen, Mercantec, Flex Gulvmontering Aarhus.

Kok: Elisabeth Madsen, TECHCOLLEGE, Fonden Musikkens Hus i Nordjylland.

Maskinsnedker: Benjamin Thusgaard Baun, Herningsholm Erhvervsskole, HTH Køkkener A/S.

Murer: Mikkel Zacho Pryn, EUC Sjælland, Sandholt & Pedersen ApS, Murermestre.

Møbelpolstrer: Nanna Bang Møller-Jakobsen, Skive College, N-Sign v/Annette Nielsen.

Møbelsnedker: Jacob Jonas Jørgensen, Svendborg Erhvervsskole &- Gymnasier, Carl Hansen & Søn Møbelfabrik A/S.

Receptionist: Katja Icaca Madsen, TECHCOLLEGE, First Hotel Aalborg. 

Smørrebrød og Catering: Frederik Mejlvang Brunhøj, College360, Norevent.

Tagdækker: Jesper Kragelund Sørensen, Learnmark Horsens, Sørens Tagdækning A/S.

Teknisk Isolatør: Nicklas Strandberg, AMU Syd, H J Isolering V/ Henrik Jensen.

Tjener: Andreas Kobs Laursen, College360, Restaurant Demestic.

Tækkemand: Anders Helbo, Den jydske Haandværkerskole, Hemmed Tækkefirma.

Tømrer: Lau Joh Blytt Haubro, CELF, Mester Madsen A/S.

Se resten af vinderne på skillsdanmark.dk