Alt for mange regler blokerer for, at 13- til 17-årige kan tage et fritidsjob. Det mener Dansk Arbejdsgiverforening (DA), der ønsker at udvide de funktioner, de unge kan varetage, så flere unge får et fritidsjob.
Det bekymrer 3F, der advarer om at lempe på arbejdsmiljøreglerne, og opfordrer til konstruktiv dialog.
Blandt 13 forslag ønsker DA blandt andet, at de unge skal have lov til at udføre alle former for lettere arbejde og arbejde med alle ufarlige maskiner.
I modsætning til reglerne i dag, hvor der er klare grænser for unges arbejde med maskiner.
Forbundssekretær i 3F Lene Krabbe Dahl slår fast, at et fritidsjob bestemt kan være sundt og værdifuldt for unge mennesker.
– Derfor bør arbejdsmarkedets parter også indgå i en konstruktiv dialog om, hvordan det kan gøres mere attraktivt for unge at få et fritidsjob. Jeg bliver dog bekymret, når DA nu vil lempe på arbejdsmiljøreglerne for de unge for at få dem i fritidsjob. Særligt når DA vil have dem til at bruge flere store maskiner, som det ellers er voksne, der normalt betjener, siger hun.
En gulvvaskemaskine er ikke ufarlig
Hun bider blandt andet mærke i, at DA kommer med en gulvvaskemaskine som et eksempel på en “ufarlig maskine”.
– Men det er altså under to år siden, at en 22-årig blev klemt ihjel af en gulvvaskemaskine. Man skal være meget opmærksom på, at det sagtens kan gå galt med store maskiner, også selvom de ikke virker farlige at betjene, siger Lene Krabbe Dahl, der fortsætter:
– Jeg synes bestemt ikke, at vi på nogen måde skal gå på kompromis med de unges sikkerhed – heller ikke for at få flere i fritidsjob,
DA mangler løsninger
Derudover undrer det også Lene Krabbe Dahl, at DA kommer med en masse lempelser uden at komme med løsninger til at forbedre forholdene for de unge, der arbejder i for eksempel restaurationsbranchen.
– I dag må unge helt ned til 15 år servere alkohol. Undersøgelser fra Det Nationale Center for Arbejdsmiljø har vist, at unge i denne branche er markant mere udsat for et dårligere arbejdsmiljø. For eksempel har hver tredje unge i hotel- og restaurationsbranchen været udsat for seksuelle krænkelser, siger hun og fortsætter:
– Jeg vil gerne pointere, at det også er nødvendigt at se på sanktionsmulighederne ved brud på arbejdsmiljøreglerne. Vi skal passe på vores unge, og virksomhederne skal ikke slippe let, hvis de ikke sikrer et ordentligt arbejdsmiljø for deres medarbejdere, både unge og ældre – og dem midtimellem.

