Den danske emballageproducent Faerch Group har de seneste år oplevet massiv succes og rekordoverskud. Nu ser lykken dog ud til at vende for det danske firma med hovedsæde i Holstebro. I en kommende fyringsrunde vil virksomheden afskedige 800 medarbejdere af de i alt 6.000 på verdensplan. Det vil også betyde fyringer i Danmark. Det skriver Dagbladet Holstebro-Struer.
Det er den globale energikrise og krigen i Ukraine, som nu rammer Faerch Group hårdt.
– Det er både nedgang i forbrugernes købekraft, plus at energipriserne flere steder er fem- og tidoblet, og vi har for første gang set negativ vækst. Vi er stadig meget store på markedet, men alle bliver ramt, siger koncernchef i Faerch Group Lars Gade Hansen til Dagbladet Holstebro-Struer. Han påpeger dog samtidig, at virksomheden ikke på nuværende tidspunkt er truet på livet.
Det er stadig uklart helt præcist hvor hårdt, firmaets danske fabrik i Holstebro bliver ramt af fyringsrunden. Sikkert er det dog, at alle 30 Faerch-fabrikker rundt om i verden vil blive ramt af fyringer. Storbritannien er det land, hvor afskedigelserne bliver størst.
Fagbladet 3F har uden held forsøgt at få en kommentar fra Faerch Group.
