I et lille lokalsamfund som Lemvig rygtes det hurtigt, når mere end et dusin tømrersvende og lærlinge pludselig står uden arbejde. Det var virkeligheden for de ansatte i virksomheden Tømrermester Falkesgaard ApS. Onsdag middag blev de ringet op af mester, der bad dem om at pakke arbejde, værktøj og skurvogn ned og komme hjem.
– Så vi pakkede stille og roligt sammen, os der gik på pladsen. Vi havde jo desværre en ide om, hvad klokken havde slået, forklarer Ole Christiansen, der havde været ansat i firmaet halvandet år.
Efter syv år måtte ejer Jacob Falkesgaard dreje nøglen om og erklære virksomheden konkurs. På Facebook gik tømrermester Falkesgaard selv ud med den sørgelige nyhed i opslag, der er blevet flittigt liket og kommenteret af lokale. En svend kontaktede hurtigt den lokale 3F afdeling i Holstebro og gjorde opmærksom på situationen.
De ansatte i virksomheden blev bedt om at møde op i Lokalafdelingen dagen efter klokken 8.30. På bare to timer var papirarbejdet klaret i forhold til Lønmodtagernes Garantifond, og samtlige 13 tømrersvende og lærlinge kom i kontakt med nye arbejdsgivere.
Rygtet blev hurtigt spredt
Og opmærksomheden har været til gavn for de ansatte i virksomheden.
– Det har været en fordel for de ansatte, at rygterne har spredt sig så hurtigt. Vi i fagforeningen 3F har en god kontakt til lokalområdet, der har tilbudt sin hjælp. Vi har sammen hjulpet de arbejdsløse hurtigt videre, forklarer næstformand i 3F Holstebro, Kurt Kristian Nielsen.
Ole Christiansen, 54 år, venter fredag formiddag på et opkald fra en arbejdsgiver, han har været i kontakt med.
– Jeg regner med, at aftalen kommer i hus. Jeg er såmænd ikke nervøs. Jeg har aldrig været arbejdsløs, så hvorfor skulle jeg begynde på det nu. Jeg er en mand i min bedste alder, så det skal nok gå alt sammen, siger han og forklarer, at han har mere ondt af lærlingene og den unge mester.
Informationsmøde
De ansatte, der ikke selv har fået skabt kontakt til en ny mester, var til et informationsmøde med en interesseret arbejdsgiver, arrangeret af 3F Holstebro. Her blev en del af lærlingene afsat.
– Selvom vores medlemmer selvfølgelig er kede af, at virksomheden gik konkurs, skete det på det rigtige tidspunkt. Der er nok at lave i øjeblikket, og de er alle kommet i arbejde eller er meget tæt på, forklarer Kurt Kristian Nielsen.
Som næstformand i 3F Holstebro er Kurt Kristian Nielsen stolt af den måde, situationen er blevet klaret på.
– Det viser tydeligt, at en god fagforening kan hjælpe medlemmerne videre, når de har brug for det, siger han.
