Sidste år døde 44 personer, imens de passede deres arbejde. Det er markant lavere end i årene før. Tallet dækker både dræbte på land og til vands.
Til sammenligning kunne Arbejdstilsynet både i 2008 og 2009 tælle 44 personer, der døde på job. Men det var alene tal på landjorden. Og 2007 var endnu værre. Her omkom i alt 62 på job.
Forebyggelse har hjulpet
– Det tyder på, at den lange række initiativer, som igennem en årrække er blevet sat i værk for at nedbringe antallet af arbejdsulykker, for alvor begynder at have en effekt, siger hun.
Inger Støjberg understreger, at der fortsat sker for mange dødsulykker på danske arbejdspladser. Og at der stadig er meget arbejde, der skal gøres for at nedbringe antallet af ulykker.
Krise er også årsag
– Det er vi også. Men finanskrisen hører med til forklaringen. Den medfører færre i arbejde og dermed færre ulykker. Ikke mindst i byggeriet, der kører på lavt blus nu. Men jeg er enig med ministeren i, at der er kommet meget bedre fokus på forebyggelse, siger han.
Palle Larsen peger også på, at mange farlige job er forsvundet ud af Danmark. Det gælder for eksempel slagterier og anden tung industri, der før kostede liv og svære arbejdsskader.
