Han begyndte allerede at arbejde som 10-årig og har haft mange benhårde job i Norge, Sverige og Tyskland. Men til sidst blev det umuligt at finde nyt arbejde. Kroppen havde for længst sagt fra.
– Jeg har snurren, soven og stikken fra skuldrene og ned gennem venstre arm. Jeg kan næsten intet løfte, fordi mine arme syrer til. Og så er jeg konstant belastet i min nakke, fortæller Finn Steffensen.
Behandling gjorde ondt værre
På trods af smerterne vil Finn Steffensen gerne passe et arbejde. Han håbede derfor på at kunne få et fleksjob. Men Esbjerg Kommune valgte i juni 2014, at han i stedet skulle i et års ressourceforløb. Formålet var ifølge kommunen at udvikle nogle af Finn Steffensens fysiske begrænsninger.Ifølge Finn Steffensens egen læge var det dog urealistisk, at han kunne passe et almindeligt job igen. 3F Varde-Billund klagede over afgørelsen og krævede, at Finn Steffensen fik et fleksjob. Men kommunen holdt fast i ressourceforløbet og fik medhold i Ankestyrelsen.
Finn Steffensen føler ikke selv, at ressourceforløbet har hjulpet ham i nævneværdig grad.
– Jeg fik noget mentorstøtte, og det var sådan set fint nok. Men jeg skulle også i noget varmvandsbehandling, som kun gjorde mine smerter værre, siger Finn Steffensen.
Tabte 320.000 kroner
I ressourceforløb får man en ydelse svarende til kontanthjælp. 8.800 kroner efter skat skal dække Finn Steffensens husleje, gæld, vand, varme, el, mad, forsikringer og alt det andet, der skal til, for at dagligdagen fungerer.De mange smerter og bekymringer betød også, at forholdet til samleveren gik i stykker. Sammen måtte de tage en svær beslutning. Deres fælles hus i Gredstedbro i Sydvestjylland måtte sættes til salg.
Efter noget tid blev huset solgt med et tab på hele 320.000 kroner. Alternativet havde været en tvangsauktion med et endnu større tab.
Finn Steffensen er ærgerlig over, at han ikke fik et fleksjob fra starten.
– Jeg vil helst arbejde for mine penge. Det har jeg sådan set gjort hele livet. Hvis man havde givet mig et fleksjob i stedet for et ressourceforløb, havde jeg haft råd til at beholde huset. Men når man ikke ved, hvordan fremtiden ser ud, er man nødt til at skære det fra, man ikke har råd til, siger Finn Steffensen.
Unødvendig parkering
I starten af juni 2015 kom der dog en god nyhed fra Esbjerg Kommune: Finn Steffensen er tilkendt fleksjob fra 1. juli.– Det betyder, at jeg har råd til at beholde bilen. Det er vigtigt, for jeg er afhængig af den, når jeg nu skal finde et arbejde, siger Finn Steffensen.
Han er lettet over kommunens afgørelse og ser frem til at passe et arbejde i 10 timer om ugen. Alligevel er han ærgerlig over, at han skulle trækkes igennem et års ressourceforløb først.
– Man parkerer folk i en bås og beder dem klare sig selv, mens man giver dem en ydelse, de ikke kan leve for. Jeg har arbejdet alle mine dage. Men kommunen behandlede mig som om, jeg bare var doven, siger Finn Steffensen.
I Esbjerg Kommune er man ærgerlig over Finn Steffensens dårlige oplevelse.
– Vi har det ikke specielt godt med det. Det er beklageligt, hvis han har haft den oplevelse. Når vi får sådan en kritik, er det noget vi tager alvorligt, siger kontorchef Frank Kargo.
Han fastholder dog, at ressourceforløbet var det rigtige valg, fordi det gav mulighed for at udvikle på Finn Steffensens arbejdsevne.
– Det handler blandt andet om, hvordan man mestrer smerterne, når ryg og knæ er nedslidt, siger Frank Kargo, kontorchef i Esbjerg Kommune.

