– Mit liv har været på standby i ni år. Jeg har været vred og skuffet, men er ikke bitter, siger Arly Thinnesen.
Det hele startede med et smæld i ryggen, da han skulle løfte en gulvslibemaskine på jobbet. Det førte til undersøgelser, indlæggelser og operationer for tre alvorlige diskusprolapser. I dag har han kroniske smerter og gangbesvær.
Samtidig måtte han slås for erstatning. Uvished og modstand har påvirket hans ellers så lyse sind. Men den garderhøje vestjyde på 57 år piber ikke.
– Jeg prøver at kæmpe mig tilbage til mit gamle jeg. Man går i stå socialt og i hovedet. Modstanden fra Arbejdsskadestyrelsen har også gjort mig mistænksom. Et menneskefjendsk system, siger han.
Smerter dag og nat minder ham også om, at alt er forandret. For år tilbage stod den på divisionshåndbold, kapsejlads og et aktivt socialt liv. I dag ser Arly Thinnensen mest væggene i parcelhuset i Esbjerg, hvor han bor med hustruen, der er kontorassistent, og det sidste hjemmeboende barn på 18 år.
– Vintermånederne er godt nok lange. Jeg læser meget, men elsker at snedkerere, og det er slut. Jeg savner et socialt liv og mine gode kolleger, for det ebber jo naturligt ud, siger han.
Lægerne har sagt, at de ikke kan operere ham mere, så ender han i kørestol. Men terrieren Bølle får ham op. Nogle gange få skridt, andre gange længere ture.
Lænket til sengen i dagevis
– Jeg kan ikke tænke eller huske ordentligt, når jeg tager medicinen. Så hellere smerter, siger han
Men når smerterne lænker ham til sengen i dagevis, kan han ikke undvære medicinen. Han kan heller ikke undvære Bente, der har hevet ham op, når det hele blev for sort.
– Det er også Bente, der nu må hive skovlen frem og fjerne sne og ordne have, fortæller Arly Thinnesen.
Han kom på førtidspension som 51-årig, og indkomsten er dalet.
– Vi har aldrig lånt og skyldt. Derfor har vi klaret den, siger han.
Men de godt to millioner kroner inklusive renter er kærkomne.
– De skal holde i mange år, pointerer han.
Det bedste råd, han kan give til andre arbejdsskadede, er:
– Gå til din fagforening med det samme. Du kan ikke klare det alene, siger Arly Thinnesen.
Sagen kort
- Arly Thinnesen fik en diskusprolaps, da han i 2001 skulle løfte en 74 kilo tung gulvslibemaskine op ad en trappe, der var halvt fyldt med byggematerialer. Han var ved at falde, vred sig og fik et smæld i ryggen. Efter genoptræning kom han tilbage i job.
- Arbejdsulykken gentog sig et år efter på næsten samme måde, og han fik en ny diskusprolaps. Senere fik han endnu en diskusprolaps.
- Både Arbejdsskade- og Ankestyrelsen afviste hans sag. 3F Esbjerg anlagde derfor civil retssag. Det var Advokatfirmaet Bjørst, der kørte sagen. Arbejdsgiveren nægtede at tage ansvaret for ulykken. Men både Byret og Landsret fastslog, at arbejdet ikke var tilrettelagt fuldt forsvarligt, der manglede instruktion, og der blev ikke ført tilsyn. Derfor fik arbejdsgiveren ansvaret.
- Arly Thinnesen fik også medhold i, at de to arbejdsulykker er årsag til hans tilstand: Erstatningen er på 1,2 millioner kroner. Med renter bliver det godt to millioner kroner.

