774 kroner på tre år.
Det er, hvad rengøringsassistenten Anders Berg-Munch er steget i løn som offentligt ansat siden sidste overenskomstforhandling. Det til trods for at han har været færdiguddannet i 12 år.
I kampen om at vinde innovationsminister Sophie Løhdes (V) opmærksomhed viser Anders Berg-Munch og hans kæreste Bitten Christensen, hvad de får i løn som offentligt ansatte.
– Normalt er det meget grænseoverskridende, men vi bliver nødt til at gøre opmærksom på os selv og råbe op. Vi ønsker ikke at blive overset igen, for vi er nærmest ikke steget siden sidste forhandling, siger Anders Berg-Munch.
Det tager op til to et halvt år at uddanne sig til serviceassistent. Efter 12 år i branchen får Anders Berg-Munch nu 23.017 kroner i løn om måneden. Af dem får han 15.428 kroner udbetalt.
Uforstående over for ministerens udsagn
– På trods af opsvinget i økonomien, så kan der ikke gives store lønstigninger på det offentlige område, for det skader konkurrenceevnen, hvis lønnen i det offentlige er højere end i det private.
Sådan sagde innovationsminister Sophie Løhde til Børsen tilbage i december.
Det udsagn kan hverken Anders Berg-Munch eller Bitten Christensen forstå, for de er nærmest ikke steget de sidste tre år.
– Folk tror ikke på os, når vi fortæller, hvad vi tjener. Modsat ministeren har alle andre svært ved at forstå, hvorfor vi er så lavtlønnede, siger Bitten Christensen, der har arbejdet som rengøringsassistent på Roskilde Universitetshospital i lidt over to år.
En stor del af debatten omkring overenskomsten har handlet om anerkendelse af offentligt ansattes arbejdsbyrde.
Her føler de to rengøringsassistent sig særligt overset, for selvom de bestrider et fuldtidsarbejde, bliver de sjældent nævnt i overenskomstsammenhænge.
– Vi kører hele tiden med manglede bemanding og må hele tiden løbe stærkere. Vores arbejde er jo en uundværlig del af hospitalet og samfundet, så jeg håber da, at der kommer lidt mere fokus på os. Jeg synes, vi bliver glemt i diskussionerne og lønforhandlingerne, siger Bitten Christensen.
