Vi skal kunne bruge vores evner og faglighed. Vi skal have tryghed, ansvar og muligheder i jobbet for at kunne skabe værdi.
Det er udgangspunktet for 3F’s nye kampagne med navnet ‘Godt arbejde er godt for alle’.
I løbet af kampagnen bliver der sat fokus på forskellige temaer, der er afgørende for, at 3F’ere i hele landet kan have et godt arbejde.
– Kampagnen, ‘Godt arbejde er godt for alle’, er en kampagne for vores medlemmer, med vores medlemmer, forklarer forbundsformand i 3F Per Christensen.
‘Godt arbejde er godt for alle’ tager nemlig udgangspunkt i de bekymringer og udfordringer, som medlemmerne oplever rundt om i landet.
– Vi kan mærke, at mange bliver mere og mere pressede, og det er her, 3F kan være med til at gøre en forskel for vores medlemmer – nemlig ved at kæmpe for deres mærkesager.
Bliv en del af kampagnen
På hjemmesiden www.godtforalle.dk kan du melde dig til kampagnen, så du modtager nyheder og information, mens kampagnen kører. På hjemmesiden vil du også kunne finde værktøjer, så du kan være aktiv under kampagnen.Du kan læse mere på siden: www.godtforalle.dk eller på www.facebook.com/godtarbejde
For at ‘Godt arbejde er godt for alle’ kan blive så synlig som muligt, så er håbet, at alle tillidsvalgte vil bakke op om kampagnen. Der vil snart komme en række værktøjer, så man kan være aktiv.
I vil blandt andet kunne bestille foldere med postkort, hvor man får 12 måder at holde Danmark fri for social dumping. Kontakt din afdeling, hvis du ønsker materialer til dine kolleger med videre.
