Voksenlærling Bjarne Rauff fik en knæskade og blev fyret. Fyringen blev kendt uberettiget af Tvistighedsnævnet. Dansk Industri ankede og tabte sagen i byretten.
Byretten takserer uberettiget fyring af voksenlærling, der blev invalideret, til 50.000 kroner. Samtidig stadfæster retten Tvistighedsnævnets afgørelse fra 2009.
Asger Havstein Eriksen
Journalist
100%
Annonce
43-årige Bjarne Rauff var voksenlærling i firmaet Esbjerg Spåntagning, men blev fyret, efter at han kom alvorligt til skade ved en arbejdsulykke. Han har nu byrettens ord for, at fyringen var uberettiget. Det koster firmaet 50.000 kroner i godtgørelse til Bjarne Rauff.
Sagen kunne have været afsluttet allerede i november sidste år, hvor Tvistighedsnævnet traf samme afgørelse: Fyringen var uberettiget, og de fastslog også, at lærlinge nyder en særlig beskyttelse.
Hård ventetid
Men arbejdsgiverens organisation, DI, valgte at anke sagen til byretten.
Det har været hårdt for Bjarne Rauff at blive trukket gennem systemet et år mere.
– Sagen har fyldt mit hoved hele tiden. Uvisheden tærer, og det har været et barskt år. Det var unfair af DI at anke, og jeg forstår slet ikke, hvorfor de gjorde det, siger Bjarne Rauff, der er glad for, at afgørelsen endelig er faldet.
Usædvanlig anke
Forhandlingssekretær i 3F’s Industrigruppe Pia Maul Andersen kalder det et usædvanligt træk af DI at anke efter en klar afgørelse i Tvistighedsnævnet.
– Det undrer mig, at DI ikke respekterede kendelsen i stedet for at mistænkeliggøre ham, siger hun, men glæder sig over, at godtgørelsens størrelse i den type sager nu også er fastsat i det civile retssystem.
Advokat og konsulent i DI Katrine Kirketerp-Møller, der har haft sagen, oplyser, at DI har taget byretsdommen til efterretning og har ikke yderligere kommentarer.