Det ligger fast, efter at 3F, Frants Bernstorff-Gyldensteen og hans arbejdsgiverforening, GLS-A, indgik forlig i lønsagen på et mæglingsmøde tirsdag på godset Gyldensteen. Sagen var rejst af 3F, efter 3F Nordhøjfyn blev bekendt med lønforholdene på godset, der blandt andet producerer løg og græskar.
– Der har været tale om massiv underbetaling af østarbejdere i forhold til overenskomsten. Vi er tilfredse med, at sagen hurtigt blev løst, og virksomheden nu betaler den aftalte kompensation, siger Morten Fischer-Nielsen, forhandlingssekretær i Den Grønne Gruppe i 3F.
Familien Bernstorff-Gyldensteen har nære forbindelser til det danske kongehus. Grevens hustru, lensgrevinde Victoria Bernstorff-Gyldensteen, var hofdame for Kronprinsesse Mary i to år og modtog i 2006 Dannebrogsordenen af Dronning Margrethe.
Betalte syv procent i A-skat
Den overenskomstmæssige løn for landbrugsarbejde er i 2015 mindst 130 kroner i timen samt tillæg for overarbejde, ifølge overenskomsten mellem 3F og GLS-A. Frants Bernstorff-Gyldensteens virksomhed har som medlem af GLS-A forpligtiget sig til at følge overenskomsten.Fagbladet 3F er i besiddelse af både ansættelseskontrakter og lønsedler, som dokumenterer, at østarbejderes løn for arbejde på godset var 65 kroner i timen før skat. Lønsedlerne viser, at østarbejderne også tjente 65 kroner i timen for overarbejde.
Nogle af østarbejderne var ansat i det danske firma Ent Flex, der har leveret arbejdskraft til Frants Bernstorff-Gyldensteen, der var borgmester i Bogense Kommune fra 1990 til 1998, valgt for Det Konservative Folkeparti.
En gennemgang af tre af østarbejdernes lønsedler fra 2015 viser, at de samlet set har tjent 178.159 kroner i bruttoløn for i alt 2.889 timers arbejde hos Ent Flex. Til sammen har de tre litauere betalt 13.209 kroner i A-skat. Det svarer til 7,4 procent af deres bruttoløn. De tre litauere har hver i løbet af en måned slet ikke betalt A-skat, viser deres lønsedler.
Lensgreve vil ikke kommentere på lønforhold
Frants Bernstorff-Gyldensteen bekræfter, at han skal betale 30.000 kroner som følge af forliget. Men samtidig oplyser han, at brugen af underleverandør er foregået fuldt lovligt.– Jeg er en pragmatisk forretningsmand. Jeg har mere gavn af at lede og fordele arbejdet på min arbejdsplads end at vente i årevis på at få en afgørelse på den her sag, siger Frants Bernstorff-Gyldensteen og fortsætter:
– Det er uhensigtsmæssigt at have den sag hængende. Vi synes sådan set ikke, at der var meget sag i den, men nu stopper det så her.
Han ønsker ikke at kommentere på timelønnen på 65 kroner før skat til østarbejdere, der under arbejdet har boet til leje hos Ent Flex i boliger ejet af lensgreven:
– Jeg har ikke noget forhold til, hvad min underleverandør betaler sine medarbejdere, siger Frants Bernstorff-Gyldensteen.
– Jeg leverer mine fødevarer til den pris, som mine kunder er villige til at betale, siger han.
3F Nordhøjfyn oplyser, at Frants Bernstorff-Gyldensteens virksomhed har fastansatte, danske medarbejdere, der tjener overenskomstmæssig løn.

