Anja spørger
kunne du give mig et råd mht skift at glas på en Ipad2, min datter har smadret glasset, den dog virker stadig fint. Er der forskel på glas? Reparatør mytrendyphone.dk ser ud til at være billig, har du en holdning til dem?Svar
Jeg er normalt ikke bange for at åbne mine maskiner og skrue rundt i dem.Men med mobiler, tablets og meget tynde bærbare stoler jeg ikke på mine fingerfærdigheder. Man kæmper mod genstridig lim, små skruer og meget små stik.
Så der bruger jeg fagmænd og anbefaler også andre at gøre det.
Heldigvis er der masser af fagmænd (især på Sjælland) der for en rimelig pris – typisk 7-900 kroner – gider reparere både mobiler og tablet’er.
Jeg har gode første- og andenhåndserfaringer med både mobilreparation.dk og MyTrendyPhone, men tør godt anbefale dig at finde den nærmeste reparatør og så bare bede vedkommende om at udføre arbejdet.
Ny tablet?
Hvis ikke iPad’en fejler andet end en knækket skærm: reparer den.Og, når den engang dør endeligt, køb en billig tablet.
Man får i dag en tablet der er lige så stærk som en iPad2 til hhv. 895 eller 1.548 kroner .
Links
Find en reparatør. Der er heldigvis en del. EllerGør det selv. Svært, men ikke umuligt.
