Fodercentralens overtrædelse er af særlig grov karakter, fastslår dommeren.
Enke efter dræbt chauffør skal have 1,8 millioner af de ansvarlige for giftulykken i 2009. Retten i Holstebro har netop idømt vognmandsfirma og fodercentral store bøder.
Niels Stoktoft Overgaard
Journalist
100%
Annonce
To firmaer, der netop er dømt ansvarlige for, at en chauffør i 2009 omkom i en giftulykke, mødes nu med krav om en millionerstatning til enken.
Det er 3F Fredericia, der via advokatfirmaet Bjørst kræver 1,8 millioner kroner i erstatning til enken efter chaufføren.
De to firmaer er netop dømt ansvarlige for ulykken og har fået store bøder.
Holstebro Minkfodercentral skal betale 100.000 kroner. Chaufførens arbejdsgiver, vognmandsfirmaet Marius Pedersen, skal af med 80.000 kroner i bøde. Det har retten i Holstebro afgjort.
Den 41-årige chauffør Carsten Jensen døde i september 2009, da han indåndede giftige dampe ved fodercentralen i Holstebro.
Firmaer tænker over krav
Kravene mod firmaerne rejses efter loven om erstatningsansvar. Den giver mulighed for langt større erstatninger til efterladte, hvis der kan findes en skyldig. Med bødestraffene har retten i Holstebro slået fast, at der findes i hvert fald to ansvarlige.
Advokat Henrik Juel Halberg fra advokatfirmaet Bjørst gør klar til at afsende 3F’s krav. Han forlanger penge af alle involverede firmaer. Han ved nemlig ikke, om de finder på at give hinanden skylden.
Direktør Christian Møller fra Marius Pedersen har endnu ikke afgjort, om firmaet anker bøden. Om erstatningskravet siger han, at “det er naturligt, at det kommer.”
Direktør Poul Vester Pedersen fra fodercentralen overvejer også stadig, om han skal anke bøden. Han vil tale med det forsikringsselskab, hvor virksomheden har sin ansvarsforsikring, om erstatningskravet.
Sådan skete ulykken
Fodercentralen havde bestilt afhentning af palletanke med en blanding af svovlsyre og eddikesyre. Under pumpning blev chaufføren opmærksom på, at der var noget galt og kontaktede sin arbejdsgiver. Det resulterede i, at han pumpede væsken tilbage i palletankene. Under arbejdet blev han udsat for alvorlig kulilteforgiftning og døde.
Det viste sig, at der blandt palletankene med svovlsyre og eddikesyre også havde været en tank med et andet produkt, der indeholdt myresyre. Blanding af myresyre og stærk svovlsyre udvikler kulilte.
Fodercentralen havde ikke tjekket hvilke kemikalier, der blev sat frem til afhentning. Det er en grov overtrædelse af reglerne, fastslår retten. Vognmandsfirmaet dømmes, fordi det gav forkert instruktion til sin chauffør.