– De har aldrig arbejdet for mig. De lyver. Sådan sagde en tiltalt i en ny sag om tvangsarbejde, der startede i retten i Helsingør onsdag. Det er Danmarks blot anden retssag om menneskehandel til tvangsarbejde.
Den tiltalte mand er anklaget for at have udnyttet rumænere til tvangsarbejde i sit rengøringsfirma i Nordsjælland. Ifølge politiets anklageskrift fik han en familie på fire rumænere til at arbejde for sig i 18 timer om dagen uden løn. Rumænerne fik taget deres ID-papirer og blev udsat for trusler om vold, lyder politiets anklage. Det afviste den tiltalte.
– De lyver, de her folk. 110 procent. De tror, de kan få erstatning i Danmark, fordi 3F har hjulpet en rumæner i en anden sag, der har fået 300.000 kroner. De vil have en stor erstatning, fortalte den tiltalte onsdag i retten.
Tilbød arbejde til 123 kroner i timen
Den tiltalte forklarede, at han var blevet kontaktet af en rumænsk kvinde, der spurgte, om der var mulighed for at arbejde i Danmark.
Den tiltalte mand tilbød en rumænsk familie på fire, at de kunne få fem timers rengøringsarbejde om dagen på en skole i Græsted til 123 kroner i timen. Da den rumænske familie kom til Danmark, fortrød den tiltalte at have tilbudt dem arbejde, fordi de havde løjet om deres alder.
– Jeg gik i panik, da jeg opdagede deres rigtige alder. Jeg rev kontrakterne i stykker og smed papirerne ud, fordi de havde givet forkerte oplysninger. Jeg tilbød at betale deres rejse tilbage til Rumænien, fortalte den tiltalte.
Gjorde rent på skole i Græsted
Den tiltalte afviste i retten, at den rumænske familie har arbejdet for hans firma, der har været underleverandør til Danmarks næststørste rengøringskoncern Forenede Service. Dog tilbød han dem en arbejdsprøvning, hvor han kunne se dem an.
Det foregik på en folkeskole i Græsted Kommune. Ifølge den tiltalte var der tale om blot to-tre timers arbejde, da en af rumænerne, en mand på 62 år, ikke kunne klare det hårde fysiske arbejde. Den tiltalte oplyste, at rumænerne ikke fik løn for det arbejde, men at han gav dem 4.000 kroner, som de kunne bruge, mens de var i Danmark.
– Jeg har givet dem 4.000 kroner i lommepenge til mad og cigaretter, indtil de kunne komme tilbage til Rumænien med bus.
De rumænske vidner afhøres onsdag eftermiddag. Der falder dom i sagen 6. marts.
