Det sagde minkavler Jens Friis fra Kolind på Djursland for nylig til TV2 Østjylland, da han medvirkede i et tv-indslag i forbindelse med Åbent Hus-arrangementer hos medlemmer af Dansk Pelsdyravlerforening. Men arbejdsgiveren, der står bag tre minkfarme, fortalte intet om, at han tidligere har haft en ukrainsk medhjælper til at bo i et frokostrum klods op ad minkfarmen på Petersborgsvej 41 i Trustrup på Djursland.
Minkavler Jens Friis bekræfter over for Fagbladet 3F, at han havde den ukrainske minkpasser boende i frokostrummet, mens hun var ansat hos ham.
– Det frokostrum er faktisk en ungdomsbolig. Det var helt nylavet, siger minkavleren og sammenligner størrelsen på rummet med en ungdomsbolig, som han selv flyttede ind i, dengang han flyttede hjemmefra.
Fik et chok
Den ukrainske kvinde arbejdede i efteråret 2009 hos Jens Friis, der på det tidspunkt ejede minkfarmen på Petersborgvej 41.Ifølge den ukrainske minkpasser rummede farmens frokostrum dengang et bord med stole, et køkken med vask, kaffemaskine og bestik samt et baderum.
– Jeg fik et chok, da jeg så kafferummet, siger den 27-årige 3F’er, der ikke ønsker at stå frem med sit navn, da lever i Danmark.
Avler: Har aldrig betalt en krone
Minkavler Jens Friis svarer ikke på Fagbladet 3F’s spørgsmål om, hvordan frokostrummet var indrettet. Men arbejdsgiveren forklarer, at det var nemmere, at medarbejderen boede ved minkfarmen i Trustrup frem for i hans lejlighed på Langelinie i Kolind. Samtidig oplyser han, at det var ukrainerens eget valg at bo ved minkfarmen.Jens Friis afviser ukrainerens oplysning om, at hun har betalt for at bo i frokostrummet på den måde, at beløbet på hendes løncheck kunne være lavere end beløbet på hendes lønseddel:
– Hun har aldrig givet en krone for at bo hos mig. Det fik hun oveni lønnen, siger han.
Jens Friis afviser, at han på nogen måde har snydt hende. Han oplyser, at han følger reglerne og har overenskomst med 3F.
– Jeg har altid betalt den løn, hun skulle have. Og hun har virket glad for at arbejde her, siger Jens Friis.

