Nyt firma dumper lønningerne i rengøringsbranchen

Rengøringsfolk med dumpinglønninger på helt ned til 120 kroner i timen bliver udnyttet med ny smart fidus, mener flere parter.
100%
Annonce
– Jeg tror ikke, at den del af befolkningen, der tager imod denne form for rengøringshjælp, er klar over alle de grove udnyttelsesmuligheder, den form for ansættelse har, siger Tina Møller Madsen.
Ifølge hende er der risiko for, at den lave løn vil kræve, at rengøringsfolkene skal have mere end et fuldtidsarbejde for at overleve. Der er ingen løn under sygdom, ingen løn på helligdage, ingen pension og intet opsigelsesvarsel.
– Derudover er der ingen fast arbejdstid, hvilket betyder, at rengøringsfolkene ikke aner, hvad de kan regne med at få i løn om måneden, siger Tina Møller Madsen, der også tvivler på, at en happyhelper har taget kurser, der sikrer korrekt omgang med rengøringsmidler.
Ingen bundSocial-dumping ordfører Mattias Tesfaye (S) går så vidt som at kalde happyhelper.dk for “Uber-rengøring” på sin Facebook-profil.
– Voksne mennesker tilbyder at gøre rent til 130 kroner i timen inkl. feriepenge, pension, forsikring, kørsel og alt andet. Det formidles på App’en HappyHelper. Hvis ikke rengøringsfolkene får nok arbejde, kan de sætte deres løn ned ligesom Bimal, der underbyder med 120 kroner i timen. Der er ingen overenskomst. Der er ingen bund, skriver Mattias Tesfaye blandt andet.
Fungerer som selvstændigeMen ifølge direktør og medstifter af Happyhelper.dk Dennis Forchhammer er der ikke tale om et ansættelsesforhold, men derimod en freelanceportal, hvor hjælperne, som de kaldes, fungerer som selvstændige.
Hjælperne får ifølge Dennis Forchhammer i gennemsnit 130 kroner i timen og ikke under 120 kroner i timen.
Derudover betaler kunden et servicegebyr på mellem 10 og 35 procent oven i prisen, hvilket er happyhelper.dk’s fortjeneste ved at formidle aftalen mellem hjælper og kunde.
– Jeg synes ikke, det er social dumping. Jeg synes, det er en fair måde at give nogle mennesker en mulighed for at starte op selvstændigt. Vi råder vores hjælpere til at sætte prisen op, når kunderne er blevet glade for deres arbejde. Jeg synes, det er rigtig ærgerligt, hvis det her går hen og drukner i en diskussion om social dumping, siger Dennis Forchhammer.
Men det er Tina Møller Madsen ikke enig i.
– Enhver, der går ind på hjemmesiden, kan regne ud, at de såkaldte happyhelpers ikke kan være særlig ”happy” for deres dumpingløn.