I 3F Privat Service, Hotel og Restauration har de valgt at have tillidsfolk fra arbejdspladserne med helt tæt på forhandlingerne i det store forhandlingsudvalg. Hver gang det snævre forhandlingsudvalg har mødtes med arbejdsgiverne, går de ind til det store forhandlingsudvalg i et tilstødende lokale og får feedback. I andre grupper er det ikke usædvanligt, at der udelukkende er afdelingsrepræsentanter og folk fra hovedforbundet med til at diskutere undervejs i forhandlingerne.
– Tillidsrepræsentanterne kommer ude fra den virkelige verden. De bidrager med vigtig viden om, hvordan det vi sidder og forhandler kommer til at virke på arbejdspladserne, siger formand for 3F Privat Service, Hotel og Restauration Tina Møller Madsen.
Fedt med indflydelse
– Det er ikke meget søvn, man får under sådan en overenskomstforhandling. Men det er fedt at være med til at få indflydelse på de vilkår, som vi alle sammen skal arbejde under, siger kok og næstformand i landsbrancheklubben for Jim Steen Marvig fra Hotel Sankt Petri og tilføjer:
– Jeg synes, at det er fantastisk, at tillidsfolkene ude fra arbejdspladserne har deltaget i hver sit underudvalg og været med til at præge dele af overenskomsten direkte, siger han.